„`html
Leśnik – wieś w Polsce
Leśnik, znany również pod niemiecką nazwą Leschnig, to wieś położona w województwie opolskim, w powiecie prudnickim. Historycznie znajduje się na Górnym Śląsku, w gminie Głogówek. W 2011 roku wieś zamieszkiwało 93 osoby.
Geografia i położenie
Wieś znajduje się w południowo-zachodniej Polsce, około 11 km od granicy z Czechami, na Równinie Niemodlińskiej. Przez Leśnik przepływa rzeka Osobłoga. Obszar ten należy do Euroregionu Pradziad.
Klimat i środowisko
Leśnik charakteryzuje się klimatem umiarkowanym ciepłym, średnia roczna temperatura wynosi +8,4 °C, a roczne opady atmosferyczne oscylują wokół 621 mm.
Nazwa miejscowości
Nazwa „Leśnik” wywodzi się od polskiego słowa „las”, ponieważ wieś znajduje się w lesie. W dokumentach historycznych miejscowość była wzmiankowana pod różnymi nazwami, w tym jako „Lesna” (1888) oraz „Hegerwalde” w okresie nazistowskim. W 1947 roku przywrócono nazwę „Leśnik”.
Historia
Leśnik był znany już w 1217 roku, a pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1388 roku. Wieś miała swoją pieczęć, a w 1900 roku działała w niej gorzelnia. W 1921 roku podczas plebiscytu na Górnym Śląsku mieszkańcy w większości opowiedzieli się za Niemcami.
Mieszkańcy i kultura
Wieś zamieszkuje mniejszość niemiecka oraz Ślązacy, posługujący się gwarą prudnicką. Działa tu Niemieckie Koło Przyjaźni, a katolicy należą do parafii Trójcy Świętej w Mochowie.
Zabytki i pomniki
- Kapliczka przy domu nr 3
- Dom mieszkalny nr 16A
- Szkoła (ob. świetlica wiejska) nr 20
- Pomnik poległych w I i II wojnie światowej
Transport i bezpieczeństwo
Leśnik ma połączenia autobusowe z Głogówkiem. Miejscowość znajduje się pod opieką dzielnicowego oraz Straży Granicznej, ze względu na położenie w strefie nadgranicznej.
Podsumowanie
Leśnik to wieś o bogatej historii i kulturze, zróżnicowanym środowisku i tradycjach, która obecnie łączy elementy polskie i niemieckie w swoim dziedzictwie.
„`