Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Lotnisko Szprotawa-Wiechlice

Chcę dodać własny artykuł

Lotnisko Szprotawa-Wiechlice

Lotnisko Szprotawa-Wiechlice to powojskowy obiekt zlokalizowany w Wiechlicach, 4 km na południowy wschód od centrum Szprotawy, w województwie lubuskim. Dysponuje betonową drogą startową o długości 2500 m i szerokości 60 m, skierowaną na osi 08/26.

Historia

Lotnisko zostało założone w latach 30. XX wieku jako Fliegerhorst Sprottau, na terenie dawnego poligonu artyleryjskiego. Po uruchomieniu w 1933 roku, w 1936 rozpoczęto szkolenie pilotów. W trakcie II wojny światowej, z lotniska startowały niemieckie myśliwce, a obiekt był wykorzystywany przez Luftwaffe do ataków na ZSRR. W celu kamuflażu stworzono „lotnisko-widmo”, a prawdziwe samoloty maskowano siatkami i sztuczną roślinnością.

Pod koniec wojny lotnisko było świadkiem operacji z użyciem nowoczesnych jednostek, takich jak turboodrzutowe Me 262 i rakietowe Me 163. Po 1992 roku, po wycofaniu się wojsk radzieckich, obiekt przekształcono w strefę cywilną, obejmującą osiedle mieszkaniowe i obiekty przemysłowe. Teren lotniska zagospodarowano przez gminę Szprotawa, gdzie powstały m.in. hotel „Chrobry” oraz szkoła podstawowa.

W 2008 roku utworzono Szprotawskie Stowarzyszenie Lotnicze, które dzierżawi wschodni fragment pasa startowego. Lotnisko zostało zarejestrowane w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego jako miejsce przystosowane do startów i lądowań lekkich samolotów sportowych. W 2013 roku odsłonięto pomnik Tradycji Lotniczych na terenie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Wiechlicach.

Przypisy

  • Dziennik „Sprottauer Tageblatt” z 19.09.1933
  • Maciej Boryna, Sensacje Ziemi Szprotawskiej, 2000
  • Maciej Boryna, Tajemnice militarne Szprotawy na Dolnym Śląsku, 2006
  • Maciej Boryna, Obiekty ochronne byłego lotniska wojskowego w Szprotawie, 2016