Dzisiaj jest 10 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Trump i Putin w rozmowie: kontrowersyjne tematy lepiej trzymać w tajemnicy

Donald Trump poinformował, że prowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Tematem była kwestia zakończenia konfliktu w Ukrainie, co zostało podane przez „New York Post” w sobotę wieczorem. Na pytanie, ile razy rozmawiał z rosyjskim liderem, Trump odpowiedział, że „lepiej nie mówić”. Czy Kreml, czy Biały Dom nie skomentowały tej informacji.

PUTIN I TRUMP W DIALOGU

Podczas piątkowego wywiadu w Air Force One, Trump mówił o swoim kontakcie z Putinem. Stwierdził, że rosyjski prezydent pragnie, aby „ludzie przestali umierać”. Po publikacji w New York Post, agencja Reuters zwróciła się do obu stron o komentarz, jednak nie otrzymała odpowiedzi.

Na przełomie stycznia rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, zaznaczył, że Putin jest otwarty na telefon z Trumpem i czeka na sygnał od Waszyngtonu potwierdzający gotowość rozmowy.

ANALIZY EKSPERTÓW

W kontekście możliwych działań Trumpa w sprawie wojny w Ukrainie, analityk wojskowy Hamish de Bretton-Gordon zauważył w „The Telegraph”, że obecna postawa prezydenta USA przypomina podejście do konfliktu w Strefie Gazy. „Putin powinien się teraz bać. Huragan Trumpa może go znieść na Ural i dalej” – podkreślił, dodając, że Trump może postawić twarde warunki negocjacyjne, zmuszając Putina do zawarcia pokoju.

ZAPOWIEDZI SPOTKANIA Z ZEŁENSKIM

W piątek Trump ogłosił, że prawdopodobnie spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w nadchodzącym tygodniu, aby omówić możliwe zakończenie wojny. Po sugestii Trumpa, ukraiński lider zapowiedział, że Ukraina jest gotowa zaoferować zasoby metali ziem rzadkich w zamian za zapewnienia bezpieczeństwa.

W wywiadzie dla Reutersa Zełenski podkreślił, że Kijów nie zamierza „rozdawać” swoich zasobów, lecz proponuje współpracę na zasadzie wzajemnych korzyści. Podkreślił, że Stany Zjednoczone, jako największy partner, powinny czerpać największe korzyści z tej współpracy. W negocjacjach pojawią się również ukraińskie podziemne magazyny LNG, mogące stać się kluczowym elementem w planach współpracy.

Źródło: Reuters

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie