„`html
Kopanica – Wieś w Wielkopolsce
Kopanica to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie wielkopolskim, powiecie wolsztyńskim, w gminie Siedlec. Dawniej miasto, uzyskała lokację miejską przed 1479 rokiem, a w 1934 roku została zdegradowana do statusu wsi. Była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego, a po 1934 roku istniała zbiorowa gmina Kopanica. W latach 1975-1998 miejscowość należała do województwa zielonogórskiego. W Kopanicy znajdują się dwa rynki: stary i nowy, będący pozostałością dawnego miasta Lampartopol.
Historia
W styczniu 1919 roku miała miejsce bitwa powstania wielkopolskiego. W okresie międzywojennym stacjonowała tu placówka 17 batalionu celnego, a później placówka Straży Granicznej. Do 1934 roku Kopanica była najmniejszym miastem II RP, liczącym w 1931 roku 640 mieszkańców. Prawa miejskie utraciła 13 czerwca 1934 roku, a do 1939 roku działał w miejscowości posterunek graniczny. Zachowały się resztki budynków celnych po byłej niemieckiej stronie granicy.
W 2008 roku odbyły się obchody 600-lecia Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny, z mszą odprawioną przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. W 2013 roku część obszaru administracyjnego Kopanicy została przyłączona do gminy Kargowa.
Zabytki
W kościele parafialnym znajduje się tablica pamiątkowa z 1930 roku, upamiętniająca zbrojny opór przeciwko zaborcom w Kargowej. W 2004 roku do rejestru zabytków wpisano dawny kościół ewangelicki z lat 1858-59 oraz Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Kopanicy.
Konkurs Muzyki Ludowej
Kopanica jest gospodarzem Konkursu Muzyki Ludowej, który reaktywowano w 2001 roku. Pierwsza edycja odbyła się w 1937 roku i jest jednym z największych przeglądów muzyki koźlarskiej i dudziarskiej w Polsce. W ramach festiwalu organizowane są różne wydarzenia, w tym przejazd zabytkowym pociągiem z Poznania do Kopanicy oraz msza koźlarska w Kościele NMP w Wolsztynie.
- VI Konkurs Muzyki Ludowej odbył się w dniach 15-17 czerwca 2007 roku.
- Uczestnicy pochodzili z Podhala, Czech i Anglii.
- Muzycy prezentowali swoje umiejętności na Szlaku Koźlarskim oraz podczas Dudziarskiego Pleneru.
Podczas konkursu wykonano pamiątkowe zdjęcie uczestników pod kościołem w Kopanicy.
„`