W malowniczych zakątkach kujawsko-pomorskiej wsi Konotopie rozpoczęła się budowa imponującego pomnika. Postument Matki Boskiej Bolesnej ma być niezwykłą atrakcją, która przyciągnie turystów i wiernych z całej Polski. Planowane zakończenie budowy przewiduje się na rok 2026, a figura ma z wysokości przyćmić słynne pomniki Jezusa w Rio de Janeiro oraz w Świebodzinie.
EXCYTUJĄCE WIEŚCI Z KONOTOPIA
Mieszkańcy Konotopii, w tym sołtys Mieczysław Grębicki, są pełni radości i z entuzjazmem obserwują zmiany, jakie zachodzą w ich urokliwej wiosce. Temat budowy pomnika poruszany jest przez wszystkich w kraju, co sprawia, że mała mieścina nagle dostąpiła zaszczytu ogólnopolskiej uwagi.
„Każdy jest zadowolony. Wszyscy mówią o naszej wsi. To będzie największa tego typu budowla na świecie” – podkreśla z dumą Grębicki w rozmowie z TVN24.
INWESTYCJE I ENERGIA MILIARDERA
Niepowtarzalny projekt jest finansowany przez miliardera Romana Karkosika, jednego z najzamożniejszych Polaków, znanego z działalności w przemyśle, jako właściciel spółki Boryszew. Jego udział w tej inwestycji ma zrewolucjonizować oblicze Konotopii, przyciągając rzesze pielgrzymów, którzy już teraz odwiedzają lokalne sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej. Wspomniane miejsce ma szansę stać się nowym centrum religijnym w Polsce, a pomnik symbolizować będzie wdzięczność jego fundatora oraz potencjalną atrakcję turystyczną.
PARAMETRY GIGANTA I INFRASTRUKTURA
Prace budowlane rozpoczęły się na dobre kilka tygodni temu, a termin ich zakończenia ustalono na lato 2026 roku. Pomnik powstaje przy drodze krajowej nr 10, na trasie Toruń-Lipno. Figura Matki Boskiej będzie miała łącznie 55,6 metra wysokości, z postacią Maryi mierzącą 40,6 metra oraz 15-metrową koroną, która pełni również funkcję tarasu widokowego.
Warto przypomnieć, że pomnik Jezusa w Rio de Janeiro osiąga wysokość 38,5 metra, a ten w Świebodzinie ma 52,5 metra. Pomnik Matki Boskiej z pewnością pobije te rekordy.
PRZYGOTOWANIA NA NAPŁYW TURYSTÓW
Sołtys Grębicki podkreśla, że realizacja projektu wiąże się z koniecznością rozbudowy lokalnej infrastruktury, aby sprostać liczbie turystów. Konieczne są parkingi, toalety oraz odpowiednie udogodnienia, które uczynią to miejsce bardziej przyjaznym dla odwiedzających. Pomnik będzie dostępny przez cały rok.
Proboszcz parafii w Kikole wyraża optymizm wobec przedsięwzięcia, licząc na jego pomyślne zakończenie. Diecezja włocławska zaznacza, że jest to inwestycja prywatna. Mieszkańcy Konotopii z zainteresowaniem śledzą postęp budowy i nie mogą się doczekać odsłonięcia monumentu. Czy Konotopie staną się nowym mekką dla pielgrzymów?