Dzisiaj jest 12 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Kiszkowo (województwo wielkopolskie)

Chcę dodać własny artykuł

Kiszkowo

Kiszkowo to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim. W przeszłości była miastem, które uzyskało lokację na prawie magdeburskim przed 1395 rokiem. Po raz pierwszy wzmiankowane w 1382 roku, miasto miało rynek o zabudowie parterowej i piętrowej oraz kościół parafialny w pobliżu rynku. W XIX wieku miejscowość uległa degradacji do statusu wsi.

Położenie i historia

Kiszkowo leży nad rzeką Małą Wełną. W latach 1876–1881 mieszkał tu i tworzył Franciszek Ksawery Tuczyński, który opisał lokalną obyczajowość w powieści Ofiary zabobonu. W latach 1954-1972 wieś była siedzibą gromady Kiszkowo, a w latach 1975-1998 administracyjnie należała do województwa poznańskiego.

Zabytki

  • Drewniany kościół św. Jana Chrzciciela z 1733 roku z murowaną kaplicą z 1695 roku.
  • Neogotycki kościół poewangelicki z przełomu XIX/XX wieku, obecnie katolicki pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Kiszkowo w kulturze

Kiszkowo znane jest z przysłowia: ślusarz zawinił, kowala powiesili, które dotyczy absurdalnego wyroku na śmierć jedynego ślusarza w miasteczku. W jego miejsce powieszono kowala, aby nie zabrakło ślusarza w miejscowości. Motyw ten pojawia się w twórczości Antoniego Szabrańskiego i Franciszka Tuczyńskiego. W 1761 roku, dziesięć niewinnych kobiet zostało spalonych za rzekome czary, co również stało się tematem filmu dokumentalnego.

Strona internetowa

Szczegółowe informacje na temat Kiszkowa można znaleźć na stronie: www.kiszkowo.pl.