„`html
Kobielice
Kobielice (niem. Kobielitz) to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie śląskim, w powiecie pszczyńskim, w gminie Suszec. Do 1998 roku miejscowość ta administracyjnie należała do województwa katowickiego.
Historia
Kobielice powstały jako mała osada w XV wieku, której rozwój zainicjowali osadnicy przybyli z Baltazarem Promnitzem, właścicielem ziemi pszczyńskiej od 1548 roku. Mieszkańcy zajmowali się głównie rolnictwem, żyjąc w skromnych warunkach.
W kwietniu 1870 roku w miejscowości zbudowano szkołę katolicką, której pierwszym nauczycielem był August Krzoska. W tamtym czasie do szkoły uczęszczało 129 uczniów, z czego regularnie uczyło się 49. W latach 1901–1939 funkcjonowała również szkoła ewangelicka, mieszcząca się w późniejszym ośrodku zdrowia.
W tragicznych okolicznościach, 2 września 1939 roku, oddział Freikorpsu zamordował mieszkańców Stanisława Lewickiego i Alojzego Mamoka. W styczniu 1945 roku przez Kobielice przeszły marsze śmierci z obozów Auschwitz-Birkenau.
W latach 1985–1986 mieszkańcy wybudowali kościół, a w 1989 roku erygowano parafię katolicką pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W 1996 roku otwarto nowoczesną szkołę podstawową dla sześciu klas.
Kobielice są również miejscem pochodzenia ks. Mariana Niemca, biskupa diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
„`