Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Wikipedia:200 tysięcy artykułów w polskojęzycznej Wikipedii

Chcę dodać własny artykuł

Polska Wikipedia – Kluczowe Informacje

Polska Wikipedia, będąca wolną internetową encyklopedią, 26 stycznia 2006 roku przekroczyła 200 tysięcy haseł, co uczyniło ją czwartą co do wielkości edycją Wikipedii na świecie. Na pierwszym miejscu w klasyfikacji znajduje się wersja angielska, zbliżająca się do miliona haseł. Wikipedia jest uznawana za największą i najszybciej rozwijającą się encyklopedię globalnie.

Dwustutysięczny artykuł dotyczył Siedliska, wsi gminnej w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim. Hasło to powstało w ramach projektu mającego na celu opisanie wszystkich polskich miejscowości. W projekcie stworzono ponad 40 tysięcy haseł zawierających podstawowe informacje geograficzne, co stanowi wartościowy zbiór danych w polskim internecie.

Rozwój i Współpraca

Od września 2005 roku liczba artykułów w polskiej Wikipedii wzrosła dwukrotnie, co pozwoliło jej wyprzedzić inne encyklopedie, takie jak encyklopedia PWN i WIEM. Wiele tematów wciąż czeka na opisanie i rozszerzenie.

Rejestracja stowarzyszenia Wikimedia Polska miała miejsce 15 listopada 2005 roku. Organizacja ta wspiera zarówno polskie projekty, jak i Wikipedię w języku kaszubskim. Planowane jest również uruchomienie wersji encyklopedii w gwarze śląskiej.

Polska Wikipedia została założona 26 września 2001 roku przez Pawła T. Jochyma i Krzysztofa Jasiutowicza. Treść encyklopedii jest dostępna na wolnej licencji GNU FDL, co umożliwia jej swobodne rozpowszechnianie i modyfikowanie. Każdy użytkownik internetu może stać się twórcą haseł, co podkreśla otwartość i dostępność Wikipedii.

Siostrzane Projekty

Oprócz encyklopedii, polska społeczność Wiki rozwija również inne projekty:

  • Wikisłownik – wielojęzyczny słownik z ponad 42 tysiącami omówień słów.
  • Wikibooks – prawie 900 rozdziałów podręczników.
  • Wikicytaty – kolekcja cytatów według autorów i tematów.
  • Commons – repozytorium mediów z ponad 400 tysiącami obrazów.
  • Wikipedia kaszubska – encyklopedia w języku kaszubskim.
  • Wikinews – serwis informacyjny z ponad 1700 artykułami.
  • Wikiźródła – teksty źródłowe nieobjęte prawami autorskimi.

Kontakt

Rzecznik prasowy Wikimedia Polska: Leszek Żur – wikipediapr(at)teczowe.eu.org, Tel: +48 605 939 735

Sekretarz Wikimedia Polska: Dariusz Siedlecki – datrio(at)gmail.com, Tel: +48 511 447 623