Kamień – Wieś w Polsce
Kamień to wieś usytuowana w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Czernichów. Od 1408 roku była własnością krakowskiego konwentu kanoników laterańskich. W 1909 roku biskup krakowski, Jan Puzyna, utworzył tu samodzielną parafię, przydzielając konwentowi opiekę duszpasterską. W latach 1954–1956 wieś była siedzibą władz gromady Kamień, a w latach 1975–1998 administracyjnie należała do województwa krakowskiego.
Integralne Części Wsi
Wieś składa się z kilku integralnych części, jednak szczegółowe dane na ten temat nie zostały podane.
Zabytki
W Kamieniu znajduje się kilka obiektów wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego:
- Kościół parafialny pw. Opieki Matki Bożej – Murowany, neogotycki kościół wybudowany w latach 1924–1928, zastępujący drewnianą kaplicę z XVIII wieku, w której czczono cudowny obraz Matki Bożej.
- Plebania murowana z początku XX wieku.
- Obiekty gospodarcze z XVIII–XIX wieku.
- Lamus murowany z XVII–XVIII wieku.
- Drewniana studnia z przełomu XVIII–XIX wieku.
- Pozostałości założenia parkowego oraz ogrodu włoskiego, w tym pięć lip i jeden kasztanowiec biały, uznawane za pomniki przyrody.
Historia i Wydarzenia
W czasie II wojny światowej wieś została omyłkowo zbombardowana przez aliantów, co skutkowało śmiercią ośmiu osób. W 2002 roku powstało Towarzystwo Przyjaciół Kamienia, które organizuje wydarzenia kulturalne i sportowe z okazji rocznicy lokacji wsi (3 czerwca 1319 roku). W 2006 roku wydano publikację na temat obrazu Matki Boskiej Opieki.
W 2013 roku szkoła podstawowa i gimnazjum w Kamieniu otrzymały imię ks. Stanisława Słotwińskiego, opata klasztoru kanoników laterańskich w Krakowie. W 2001 roku na zbiorniku wodnym Łączany utworzono ścieżkę ornitologiczną, która ma na celu ochronę lokalnego środowiska oraz edukację ekologiczną.