Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Janików (województwo świętokrzyskie)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Janików – Charakterystyka

Janików to wieś w województwie świętokrzyskim, w powiecie opatowskim, w gminie Ożarów, znana z tradycji kamieniarskiej. W 1559 roku uzyskała status miasta, który utraciła w 1827 roku. Obecnie wieś znajduje się około 4 km na południowy wschód od Ożarowa, w dolinie rzeki Czyżówki.

Położenie

Janików leży we wschodniej części województwa świętokrzyskiego, przy drodze wojewódzkiej nr 755 z Zawichostu do Ostrowca Świętokrzyskiego. W miejscowości znajdują się obiekty fizjograficzne, takie jak pola Gaj, Kąty, Pod Błoniami, a także duże pokłady wapienia kredowego.

Historia

Wieś została założona przez Stanisława Janikowskiego. Początkowo nosiła nazwę Janino, później Janików. W 1629 roku miasto było własnością Hermolausa Ligęzy. W XVIII wieku Janików był ośrodkiem kamieniarskim, a w 1767 roku uległ zniszczeniu w wyniku pożaru. Po II wojnie światowej liczba mieszkańców stopniowo malała, a osada wyludniała się.

Ośrodek kamieniarski

Eksploatacja wapienia w Janikowie rozpoczęła się w XVI wieku. Legenda głosi, że królową Boną przywieziono tu rzeźbiarzy z Włoch. W I poł. XVIII wieku Józef Sapieha miał kamieniołom, a w drugiej poł. XIX wieku ośrodek kamieniarski przeżywał rozkwit dzięki zapotrzebowaniu na nagrobki. Obecnie działa tylko jeden warsztat kamieniarski.

Zabytki

  • Kościół parafialny pw. św. Anny
  • Cmentarz parafialny z nagrobkami z XIX i początku XX wieku, wpisany do rejestru zabytków.
  • Kamieniołomy ze śladami neolitycznej eksploatacji krzemienia oraz nowożytnym urobkiem skał wapiennych.

Janików zachował pozostałości miejskiego układu przestrzennego oraz relikty historycznego rynku, obecnie wykorzystywanego jako łąka.

„`