Janów – Informacje ogólne
Janów to wieś w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, usytuowana przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr 46 z drogą wojewódzką nr 793. Miejscowość leży na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Historia
Janów został założony w 1670 roku przez Jana Aleksandra Koniecpolskiego, wojewodę bracławskiego i sieradzkiego. W 1696 roku miejscowość otrzymała prawa miejskie. W XVIII wieku Janów był siedzibą burmistrza i wójta oraz ważnym ośrodkiem handlowym, z dużą populacją Żydów.
W czasie powstania styczniowego, 6 lipca 1863 roku, miała miejsce bitwa, w której powstańcy wyparli rosyjskie wojska. W wyniku represji miasto zostało spalone, a mieszkańcy wymordowani, co doprowadziło do utraty praw miejskich w 1870 roku.
Pomimo utraty statusu miejskiego, Janów pozostawał siedzibą gminy Potok Złoty, a w latach 1954-1972 pełnił rolę siedziby władz gromady. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa częstochowskiego. W 2008 roku Janów liczył 964 mieszkańców.
Położenie
Janów znajduje się na przełomie mezoregionu Wyżyny Częstochowskiej i Progu Lelowskiego, nad rzeką Wiercicą, będącą prawym dopływem Warty.
Religia
- Kościół rzymskokatolicki: Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Janowie
- Świadkowie Jehowy
„`