Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Jarząbki (województwo świętokrzyskie)

Chcę dodać własny artykuł

Jarząbki – Charakterystyka

Jarząbki to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie świętokrzyskim, w powiecie buskim, w gminie Gnojno. Jest siedzibą sołectwa Jarząbki. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa kieleckiego.

Podział administracyjny

Wieś dzieli się na kilka części, w tym:

  • Stara Wieś
  • Kaleby
  • Captorie
  • Niwa
  • Podgrabie
  • Wiktorów (przysiółek)

Przed komasacją gruntów w latach 1934-1936, jedynie Stara Wieś i Wiktorów były zamieszkane. Wiktorów był kiedyś odrębną jednostką osadniczą.

Gospodarka

Jarząbki mają profil rolniczy, znane są z uprawy ziemniaków oraz rozwoju sadownictwa i agroturystyki. W miejscowości znajduje się elektrownia wiatrowa, która wpływa na krajobraz.

Obiekty użyteczności publicznej

W Jarząbkach znajduje się:

  • Szkoła podstawowa (wybudowana w 1938 r.)
  • Kościół Parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszej Marii Panny Matki Boskiej Ostrobramskiej (erygowany w 1994 r.)

W miejscowości działa młodzieżowy klub sportowy „Iskra Jarząbki”.

Etymologia i historia

Nazwa „Jarząbki” prawdopodobnie pochodzi od słowa „jarząbek”. Inna hipoteza związana jest z rodem Jastrzębców, jednak nie jest potwierdzona. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z XIV wieku.

Jarząbki były miejscem bitwy z Tatarami 18 marca 1241 r. W XVII wieku wieś była areną działań pułkownika Jana Gnoińskiego. W XIX wieku wieś była zaznaczona w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, a w 1827 r. miała 32 domy i 211 mieszkańców.

W 1884 r. wieś odwiedził Stefan Żeromski. Dnia 14 września 1914 roku przez Jarząbki przemaszerowały oddziały Józefa Piłsudskiego. Na tę okoliczność postawiono metalowy krzyż przy drodze wojewódzkiej nr 765.

Odkrycia archeologiczne

W okresie międzywojennym prowadzone były prace archeologiczne, które ujawniły cmentarzysko z czasów cesarstwa rzymskiego oraz pozostałości osady z epoki kamienia. Obiekty te zostały wpisane do rejestru zabytków województwa świętokrzyskiego w 1972 r.