Giżyce – lokalizacja i historia
Giżyce to wieś w Polsce, położona w województwie mazowieckim, w powiecie sochaczewskim, w gminie Iłów. W przeszłości była to prywatna wieś szlachecka, która w drugiej połowie XVI wieku znajdowała się w powiecie gąbińskim, w ziemi gostynińskiej województwa rawskiego. W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa płockiego.
Zabytki
- Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła – gotycka świątynia zbudowana po 1439 roku z fundacji Pawła Giżyckiego, biskupa płockiego. Kościół jest ceglany, jednonawowy, z zakrystią od wschodu. Uległ zniszczeniom podczas II wojny światowej, gdy Niemcy przekształcili go w stajnię. Wnętrze kościoła zawiera cenne eksponaty, takie jak rokokowy fotel z XVIII wieku oraz freski autorstwa nieznanego malarza. W pobliżu znajduje się murowana dzwonnica z trzema dzwonami: Maryja, Piotr i Paweł.
- Zespół pałacowo-parkowy rodziny Suskich – pochodzący z II połowy XIX wieku, obecnie mieści Państwowy Dom Dziecka. W miejscu pałacu wcześniej stał dwór obronny zbudowany w 1439 roku przez Pawła Giżyckiego. W latach 1945–1951 w pałacu funkcjonował Uniwersytet Ludowy.
- Miejsce pamięci narodowej – znajdują się tu mogiły żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej, a w 1939 roku miała miejsce historyczna bitwa nad Bzurą.