„`html
Głuszyna
Głuszyna (niem. Glausche) to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, w gminie Namysłów. W przeszłości, przed II wojną światową, obszar ten był podzielony między Polskę a Niemcy. W latach 1945-1954 Głuszyna była siedzibą gminy, a w latach 1954-1959 stała się siedzibą władz gromady Głuszyna. Po jej zniesieniu wieś weszła w skład gromady Kowalowice. W latach 1975-1998 administracyjnie należała do województwa opolskiego.
Nazwa
W 1295 roku wieś została wymieniona w łacińskiej kronice Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis jako Glussina. W 1830 roku w alfabetycznym spisie miejscowości na Śląsku pojawiła się pod polską nazwą Gasniny oraz zgermanizowaną Glausche.
Zabytki
W rejestrze zabytków województwa opolskiego znajdują się:
- kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych, z 1854 roku, murowany,
- stodoła przy zagrodzie nr 68, drewniana, z początku XIX wieku (nie istnieje).
II wojna światowa
W styczniu 1945 roku Głuszyna była miejscem tragicznych wydarzeń. Według relacji, żołnierze Wehrmachtu lub SS rozstrzelali tutaj polskich robotników przymusowych oraz ochotników niemieckich z Hitlerjugend. Zaledwie kilka dni później, 19 stycznia 1945 roku, oddziały radzieckie dokonały masakry niemieckich cywili oczekujących na ewakuację na stacji kolejowej. Doniesienia z 20 stycznia 1945 roku informowały o zbrodni wojennej, w wyniku której zginęli wszyscy mieszkańcy miejscowości.
Przypisy
Bibliografia
„`