Golejewo – wieś w województwie mazowieckim
Golejewo to wieś położona w Polsce, w województwie mazowieckim, w powiecie sierpeckim, w gminie Gozdowo. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa płockiego.
Historia i znaczenie miejscowości
Golejewo leży przy dawnym trakcie, który łączył Płock z Sierpcem oraz północnymi dzielnicami. Była to istotna droga dla rycerstwa polskiego, które zmierzało w kierunku ziemi chełmińskiej na potyczki z Krzyżakami. W miejscowych opowieściach wspomina się o kamiennej karczmie przy drodze, która służyła podróżnym do połowy XVIII wieku, jednak nie zachowały się żadne istotne ślady po tym miejscu.
Infrastruktura i życie lokalne
W Golejewie znajduje się nieczynna remiza Ochotniczej Straży Pożarnej, która w pierwszej połowie XX wieku odnosiła znaczące sukcesy w lokalnych zawodach strażackich. W skład wyposażenia jednostki wchodził zabytkowy konny wóz strażacki, obecnie eksponowany przed remizą w Gozdowie. Do lat 80. XX wieku w wsi funkcjonowała szkoła podstawowa, która została zamknięta z powodu zbyt małej liczby uczniów.
Przyroda i zmiany w krajobrazie
W okolicach Golejewa przepływa rzeczka Wierzbica, będąca dopływem Skrwy Prawej i częścią dorzecza Wisły. Zmiany w krajobrazie wsi miały miejsce w 1981 roku, kiedy to zbudowano linię elektroenergetyczną wysokiego napięcia (400 kV). Inwestycja ta przecięła malownicze pagórki wokół wsi oraz spowodowała wycinkę wielu wiekowych drzew otaczających rzekę Wierzbicę oraz centralny zespół gospodarczo-parkowy.