Baszta Panieńska w Szczecinie
Baszta Panieńska, znana również jako Baszta Siedmiu Płaszczy, znajduje się w Szczecinie, przy ulicy Panieńskiej 47, u stóp Zamku Książąt Pomorskich. Została wpisana do rejestru zabytków 11 czerwca 1954 roku.
Symbol Szczecina
Baszta Siedmiu Płaszczy jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Szczecina. Często pojawia się na godłach, flagach oraz logotypach różnych instytucji i wydarzeń związanych z miastem. Przez wiele lat była także tłem dla zdjęć w Telewizji Szczecin.
Historia
Średniowiecze
Nazwa baszty pochodzi od Bramy Panieńskiej, wybudowanej w 1307 roku, prowadzącej do klasztoru cysterek. Baszta stanowi część gotyckich fortyfikacji z XIV wieku, które obejmowały 2510 m murów miejskich. W skład obrony wchodziły cztery główne bramy oraz siedem baszt.
Baszta w XIX wieku
Baszta ma 9 m średnicy zewnętrznej i 3,6 m wewnętrznej. Składa się z trzech kondygnacji. Do 1723 roku była miejscem więzienia skazańców. Po budowie nowych obwarowań w XVIII wieku, baszta została zburzona, a na jej miejscu wzniesiono kamienicę, która przetrwała do 1944 roku, kiedy to zniszczyły ją naloty. Odbudowano ją w 1964 roku, a przez pewien czas pełniła różne funkcje użytkowe.
Pochodzenie nazwy
Nazwa „Baszta Siedmiu Płaszczy” może być związana z cechem krawców, którzy wspierali utrzymanie budowli. Istnieje również legenda łącząca nazwę z siedmioma płaszczami uszytymi dla księcia Bogusława X.