„`html
Dąbrowa Wielka
Dąbrowa Wielka to wieś w Polsce, położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Nowa Wieś Wielka. W latach 1950–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.
Położenie
Wieś znajduje się na południowym skraju Puszczy Bydgoskiej. Graniczy z Nową Wioską i Tarkowem Dolnym, Starą Wsią oraz Leszycami. Dąbrowa Wielka leży w obrębie Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej.
Charakterystyka
Dąbrowa Wielka jest wydłużoną wsią, której główną osią jest droga powiatowa 1552C. Od północy przylega do Puszczy Bydgoskiej, a od południa otwiera się na pas łąk. Na terenie sołectwa znajduje się:
- 192 ha gruntów ornych (głównie klasa V i VI)
- 251 ha łąk
- 25 ha pastwisk
- 215 ha lasów
W miejscowości znajduje się zabytkowy kościół parafialny pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski z 1876 roku oraz materialne ślady po obozie pracy z czasów II wojny światowej.
Historia
Wieś Dąbrowa, osiedlona w XVII wieku, była znana z osadnictwa olęderskiego. W XVIII wieku wieś była jednym z większych ośrodków wójtostwa bydgoskiego. W XIX wieku Dąbrowa Wielka miała znaczną populację niemiecką, a podczas powstania wielkopolskiego była pod kontrolą oddziałów polskich. Po I wojnie światowej wieś znalazła się w granicach odrodzonej Polski, a w 1920 roku przywrócono jej polską nazwę.
W 1945 roku gospodarstwa poniemieckie przekazano Polakom, a kościół ewangelicki stał się katolickim. W latach 50. i 60. XX wieku wieś rozwijała się administracyjnie i społecznie, z utworzeniem szkół oraz instytucji kulturalnych.
Statystyka
Z danych z Narodowego Spisu Powszechnego wynika, że w 2002 roku Dąbrowa Wielka liczyła 227 mieszkańców, a w 2011 roku 224. W 2013 roku na terenie wsi działało 10 podmiotów gospodarczych. Mimo tego, liczba ludności wsi w porównaniu do XIX wieku znacznie spadła.
„`