Dzisiaj jest 10 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Dąbrowy (województwo warmińsko-mazurskie)

Chcę dodać własny artykuł

Dąbrowy – Informacje ogólne

Dąbrowy to wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Rozogi, na północnym krańcu Puszczy Zielonej. Wieś składa się z dwóch sołectw: Dąbrowy I i Dąbrowy II. Przez Dąbrowy przebiega droga krajowa nr 53. W 2021 roku mieszkańców Dąbrowy liczono 1198.

Historia

Pierwsze wzmianki o Dąbrowach pochodzą z lustracji dóbr królewskich województwa mazowieckiego z lat 1660–1661, gdzie wieś była wymieniana jako część starostwa ostrołęckiego. W XIX wieku liczba gospodarstw i mieszkańców systematycznie rosła, osiągając w 1827 roku 114 gospodarstw i 754 mieszkańców. W latach 80. XIX wieku wieś dotknęła epidemia cholery, co zaowocowało postawieniem krzyży na rogatkach wsi. W 1926 roku liczba mieszkańców wzrosła do 1484, a w 1939 roku przekroczyła 2000.

Granice i podziały administracyjne

Do 1795 roku Dąbrowy były częścią starostwa ostrołęckiego, a po III rozbiorze Polski znalazły się w prowincji Prusy Nowowschodnie. W XX wieku, po odzyskaniu niepodległości, wieś leżała w województwie białostockim. W wyniku II wojny światowej Dąbrowy były okupowane przez Niemców. Po wojnie, w 1961 roku, włączono je do powiatu szczycieńskiego.

Współczesność

Dąbrowy to największa miejscowość kurpiowska w gminie Rozogi. W 2006 roku mieszkało tu 1361 osób. Miejscowość jest siedzibą parafii św. Józefa Oblubieńca.

Znane postacie

  • Ignacy Zyśk – muzyk ludowy, skrzypek
  • Józef Rządzki – nauczyciel, oficer Wojska Polskiego, członek ZWZ, AK oraz WiN

Części wsi

W Dąbrowach funkcjonują lokalne nazwy, takie jak: Robacze, Maniste, Gównicha, Nowe Osiedle, Wygon, Kaczory, Działy, Zagóra.

Galeria

W Dąbrowach znajdują się kapliczki z różnych okresów, które są ważnym elementem lokalnej tradycji i kultury.