Cmentarz Montmartre
Cmentarz Montmartre, znany również jako cmentarz Północny (fr. cimetière du Nord), to jedna z najstarszych nekropolii w Paryżu, zlokalizowana u stóp wzgórza Montmartre w 18. dzielnicy. Cmentarz został założony w 1789 roku i otwarty w 1798, gdzie pochowano żołnierzy Gwardii Szwajcarskiej zabitych podczas obrony pałacu Tuileries podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej.
Historia
W 1825 roku postanowiono o utworzeniu trzech głównych paryskich cmentarzy poza murami, w tym Cmentarza Montmartre, który zyskał dodatkowe 9 hektarów w 1847 roku. Został on włączony do Paryża w 1860 roku. W 1888 roku cmentarz został przecięty mostem-wiaduktem, co wymusiło przeniesienie około stu grobów, w tym grobu Stendhala. Dziś Montmartre jest trzecim co do wielkości cmentarzem w Paryżu, z około 20 000 grobami.
Pochowani na Cmentarzu Montmartre
Na cmentarzu spoczywa wiele znanych osobistości, w tym:
- Adolphe Adam (kompozytor)
- André-Marie Ampère (fizyk)
- Hector Berlioz (kompozytor)
- Dalida (piosenkarka)
- Émile Zola (pisarz)
- Juliusz Słowacki (poeta)
- Wacław Niżyński (tancerz)
- François Truffaut (reżyser)
Polacy pochowani na Cmentarzu Montmartre
Cmentarz Montmartre jest także miejscem spoczynku wielu Polaków. Znajduje się tu ponad 57 polskich grobów, w tym 9 zbiorowych, gdzie spoczywa 236 osób, głównie oficerów z czasów Napoleona oraz uczestników powstania listopadowego. Wśród najważniejszych grobów wymienia się:
- Juliusz Słowacki (poeta)
- Wacław Niżyński (tancerz)
- Jan Alcyato (publicysta)
- Joachim Lelewel (historyk)
Wielką rolę w upamiętnieniu Polaków na cmentarzu odegrał Józef Alojzy Reitzenheim, który zainicjował stawianie pomników dla polskich emigrantów.