Dzisiaj jest 10 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Chwalęcin (województwo warmińsko-mazurskie)

Chcę dodać własny artykuł

Chwalęcin – podstawowe informacje

Chwalęcin to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie lidzbarskim, w gminie Orneta. W przeszłości miejscowość była siedzibą gromady Chwalęcin (1954–1959), a następnie w gromadzie Bażyny. W latach 1975-1998 administracyjnie przynależała do województwa elbląskiego.

Historia

Wieś została lokowana w 1349 roku przez kapitułę warmińską, przenosząc ludność z wsi pruskiej. Chwalęcin jest jednym z ośmiu miejsc pielgrzymkowych na Warmii. Na terenie wsi znajduje się późnobarokowy kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, wybudowany w latach 1720-1728. Jego budowa była wynikiem ślubowania kapituły warmińskiej w czasie epidemii dżumy w 1709 roku.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Kościół charakteryzuje się niewielką trójnawową strukturą oraz ośmioboczną wieżyczką. Jego neoklasycystyczna fasada pochodzi z 1830 roku. Wnętrze świątyni zdobi późnobarokowa polichromia z 14 scenami Legenda Krzyża Świętego oraz bogaty wystrój artystyczny.

  • Czarny krucyfiks (ok. 1400) uznawany za cudowny, znajduje się w ołtarzu głównym.
  • W kościele można zobaczyć procesyjną chorągiew z ok. 1720 roku.
  • Około 1820-1836 roku wybudowano mury dziedzińca odpustowego z narożnymi kaplicami.

Podsumowanie

Chwalęcin to wieś o bogatej historii, w której znajduje się istotny zabytek architektoniczny – kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Miejscowość jest ważnym punktem pielgrzymkowym i świadectwem kulturowym regionu Warmii.