Jeszcze przed nami marcowa waloryzacja emerytur i rent, a już pojawiają się pytania o możliwe zmiany w tym zakresie. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało trzy różne propozycje nowych regulacji, które mogłyby przynieść wymierne korzyści wielu seniorom. Jakie podwyżki mogłyby wyniknąć z proponowanych zmian? Spróbujmy to wyjaśnić.
CO NAS CZEKA W MARCU?
Na początku marca tego roku obywatele oczekują corocznej waloryzacji emerytur i rent. Zgodnie z prognozami zawartymi w budżecie, świadczenia mogłyby wzrosnąć o 5,82 proc. Jednak najnowsze analizy mówią o nieco niższym wskaźniku, który wyniósłby 5,42 proc.
Według informacji przekazanych przez „Fakt”, Ministerstwo Rodziny ma w planach konkretne zmiany, które mogłyby korzystnie wpłynąć na sytuację emerytów oraz rencistów.
POTENCJALNE WARIANTY WALORYZACJI
Pierwsza propozycja zakłada, że waloryzacja będzie przeprowadzana na podstawie wskaźnika inflacji plus 50 proc. realnego wzrostu wynagrodzeń. Zgodnie z obecnymi prognozami, w 2025 roku mogłoby to oznaczać podwyżkę w wysokości 8,25 proc.
Drugi wariant bazuje wyłącznie na podwyżkach płac, co w 2025 roku przełożyłoby się na wzrost sięgający 9,1 proc.
Trzeci wariant to tzw. waloryzacja kwotowo-procentowa. Dzięki temu niższe świadczenia miałby wzrastać kwotowo, natomiast wyższe procentowo, jednak nie mniej niż o 10 proc. kwoty najniższej emerytury.
KTO SKORZYSTA NA ZMIANACH?
Wszyscy seniorzy pobierający emerytury i renty mogliby zyskać dzięki rozważanym przez resort zmianom. Jak dokładnie wyglądałyby ewentualne podwyżki wynagrodzeń po wdrożeniu poszczególnych rozwiązań Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej?
Na podstawie szacunków „Faktu”, dla osób otrzymujących obecnie świadczenia w różnych wysokościach, zmiany te mogłyby przynieść znaczące korzyści. Kto wie, może w przyszłości emeryci będą mogli zrealizować swoje marzenia o godnym życiu. Trzymamy kciuki za pozytywne zmiany!
Źródło/foto: Interia