Dzisiaj jest 9 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Kazimierz Leski

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Kazimierz Leski

Kazimierz Leski, ps. „Bradl” (ur. 21 czerwca 1912 w Warszawie, zm. 27 maja 2000) był polskim inżynierem mechanikiem, wynalazcą, pułkownikiem pilotem Wojska Polskiego oraz uczestnikiem II wojny światowej. W czasie wojny brał udział w kampanii wrześniowej i był oficerem wywiadu Armii Krajowej. W powstaniu warszawskim dowodził kompanią „Bradl” batalionu Miłosz. Odznaczony m.in. Krzyżem Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych. W latach 1994–1997 pełnił funkcję prezesa Związku Powstańców Warszawskich.

Życiorys

Młodość

Leski był wnukiem bankiera Kazimierza Natansona. Ukończył VIII Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława IV w Warszawie oraz Wydział Mechaniczny Szkoły Inżynierskiej w Warszawie. Po studiach pracował w Holandii, gdzie brał udział w projektowaniu okrętów podwodnych, takich jak ORP „Sęp” i ORP „Orzeł”.

II wojna światowa

Na początku wojny był pilotem samolotu, został zestrzelony i wzięty do niewoli, z której uciekł. W konspiracji pełnił funkcje w Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Walczył w powstaniu warszawskim, gdzie za męstwo otrzymał wysokie odznaczenia.

Prześladowania powojenne

Po wojnie Leski był aresztowany i skazany na 12 lat więzienia w procesie I Komendy WiN. Po odbyciu kary, został ponownie skazany na 10 lat. Ostatecznie wyszedł na wolność w 1955 roku.

Rehabilitacja i działalność po wojnie

Po rehabilitacji w 1957 roku, Leski pracował w przemyśle okrętowym i jako naukowiec. Był autorem wielu patentów oraz współpracował z Polską Akademią Nauk. W 1995 roku otrzymał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Upamiętnienie

W Warszawie znajdują się tablice upamiętniające Kazimierza Leskiego, a jego życie zostało przedstawione w filmie „Kazimierz Leski” w reżyserii Małgorzaty Bramy.

Odznaczenia

  • Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Trzykrotnie Krzyż Walecznych
  • Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami
  • Krzyż Armii Krajowej
  • Warszawski Krzyż Powstańczy

„`