„`html
Borówno
Borówno to wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Czarny Bór. Znajduje się w Pasie Czarnego Lasu (Góry Kamienne) w Sudetach Środkowych, przy drodze wojewódzkiej nr 367. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa wałbrzyskiego.
Historia
Wieś Borówno powstała z połączenia dwóch osad: Hartau i Forst, które należały do zakonu cystersów z Krzeszowa. Dolna część Hartau została założona w 1583 roku przez opata Kaspra II Eberta, natomiast górna część Forst powstała prawdopodobnie na końcu XVII wieku. Obie osady szybko się rozwijały i w XVIII wieku były jednymi z większych miejscowości w regionie.
W 1747 roku w Hartau było 43 zagrodników i chałupników, a w Forst również 43. W 1765 roku wartość majątku klasztornego w Hartau wynosiła 493 talary, a wieś zamieszkiwało 23 zagrodników i 19 chałupników, w tym 9 rzemieślników. Mieszkańcy trudnili się głównie tkactwem. W XVIII wieku między obiema osadami powstał trakt handlowy, którego przebieg odpowiada dzisiejszej drodze Wałbrzych – Kamienna Góra.
W końcu XIX wieku rozpoczęto eksploatację kamieniołomów, co nie przyczyniło się do rozwoju wsi, z uwagi na upadek tkactwa chałupniczego. Mieszkańcy często pracowali w pobliskich kopalniach węgla kamiennego. W 1939 roku zbudowano kościół Chrystusa Króla, zastępując wcześniejszą kaplicę. Po 1945 roku wieś otrzymała nazwę „Zalesin”, która w 1950 roku została zmieniona na obecną.
Gospodarka
W południowej części wsi działa kamieniołom melafiru.
Turystyka
Na północ od drogi wojewódzkiej nr 367 przebiega europejski długodystansowy szlak pieszy E3.
Rozrywka
- W Borównie działa klub piłkarski LZS Płomyk Borówno.
- Organizowany jest letni rodzinny festyn.
„`