„`html
Borzysław
Borzysław, wcześniej znany jako Burzlaff, to wieś sołecka w województwie zachodniopomorskim, w powiecie białogardzkim, w gminie Tychowo. Do 1998 roku wieś należała do województwa koszalińskiego. Według danych z 31 grudnia 2014 roku, Borzysław liczył 173 mieszkańców. Sołectwo obejmuje również Podborsko i Rozłazino.
Geografia
Wieś znajduje się około 4 km na zachód od Tychowa, przy drodze wojewódzkiej nr 169, nad rzeką Liśnicą. Rzeka ta była niegdyś źródłem energii dla pobliskiego młyna wodnego.
Historia
Borzysław ma średniowieczną metrykę; w XIII wieku miejscowość była znana jako Burizlaf i należała do rodziny szlacheckiej von Versen. W XIV wieku przeszła w ręce rodziny Bertze, która podzieliła się na dwie linie. Linia borzysławska wygasła w 1741 roku, a majątek pozostawał w rękach spadkobierców do końca II wojny światowej. Na cmentarzu we wsi odkryto ślady osadnictwa z czasów rzymskich (400-100 p.n.e.). W 1918 roku znaleziono tam kamień, który według legendy miał być odłamkiem rzuconym przez diabła na budowę kościoła w Tychowie.
W latach 1937-1939 w okolicy powstało lotnisko, które na początku II wojny światowej było wykorzystywane przez Luftwaffe, a później jako oboz jeniecki dla amerykańskich i brytyjskich żołnierzy. Wieś została zdobyta przez wojska radzieckie w marcu 1945 roku.
Zabudowa wsi
W Borzysławiu znajdują się pozostałości zespołu parkowo-pałacowego, w tym nieistniejący już pałac oraz zabudowania gospodarcze. Całość otacza XIX-wieczny park krajobrazowy o powierzchni około 2 ha, w którym rosną buki, świerki i dęby. Zachowały się także budynki gospodarcze, w tym spichlerz oraz mała oktagonalna budowla, prawdopodobnie pawilon ogrodowy.
Komunikacja
W miejscowości nie ma przystanku komunikacji autobusowej.
„`