Augustowo
Augustowo to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie podlaskim, w powiecie bielskim, w gminie Bielsk Podlaski. W 2009 roku liczyła 520 mieszkańców, a jej wysokość nad poziomem morza wynosi od 144 do 151 metrów.
Historia
Historia Augustowa sięga 1576 roku, kiedy to nazwę miejscowości odnotowano w „Lustracji województwa podlaskiego”. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od króla Augusta II. W XVI i pierwszej połowie XVII wieku wieś rozwijała się, jednak jej rozwój został zahamowany przez wojny szwedzkie. XVIII wiek przyniósł nowe ożywienie.
W 1915 roku miała miejsce bitwa między wojskami rosyjskimi a niemieckimi, co przyczyniło się do znacznych strat wśród ludności. W 1921 roku wieś liczyła 59 domów i 387 mieszkańców, niemal w całości wyznania prawosławnego. Okupację niemiecką zakończyło 30 lipca 1944 roku zajęcie przez Armię Czerwoną.
W latach 1954–1968 Augustowo było siedzibą gromady, a później przynależało do gminy Bielsk Podlaski. W okresie 1975–1998 administracyjnie należało do województwa białostockiego.
Religia
Mieszkańcy Augustowa są podzieleni na wyznawców prawosławia, którzy należą do parafii św. Jana Teologa, oraz katolików, którzy są wiernymi parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku Podlaskim.
Zabytki
- Cerkiew św. Jana Teologa – prawosławna cerkiew w Augustowie.
Osoby związane z Augustowem
- Nadzieja Artymowicz – poetka.
Uroczysko Borowiska
Uroczysko Borowiska znajduje się w lesie, około 2,5 km na południowy zachód od Augustowa. Urokliwe źródła strugi Lubki, będącej dopływem rzeki Białej, oraz prawosławny cmentarz z kaplicą pod wezwaniem św. Pantelejmona, wzniesioną w 1992 roku, tworzą malowniczy krajobraz tej okolicy. Kaplica jest częścią parafii św. Jana Teologa.