Michał Jan Sumiński
Michał Jan Sumiński (13 grudnia 1915 – 24 grudnia 2011) był polskim podróżnikiem, zoologiem, jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej i dziennikarzem. Jest autorem wielu książek o tematyce żeglarskiej oraz twórcą popularnego programu telewizyjnego dla dzieci i młodzieży „Zwierzyniec” (1968–1988).
Życiorys
Urodził się w Warszawie jako syn Stanisława i Janiny Sumińskich. W młodości stracił matkę, a wychowywał go dziadek i ciotka w majątku Leśniewo. Sumiński był więziony w okresie II wojny światowej, spędzając czas w obozach Pawiak, Auschwitz oraz Mauthausen-Gusen. Po wojnie pracował w Komendzie Głównej POSP oraz w mediach, w tym w Polskim Radiu i Telewizji Polskiej, gdzie zdobył uznanie za programy związane z tematyką morską.
Jako zapalony myśliwy, prowadził program „Zwierzyniec”, w którym popularyzował przyrodę. Otrzymał liczne odznaczenia, w tym Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Order Uśmiechu. Zmarł w Warszawie i został pochowany na cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Życie prywatne
Był żonaty z Zofią Sumińską, która również działała na rzecz żeglarstwa.
Twórczość
- Rejsy bałtyckie (1950)
- Wiedza żeglarska (1951)
- Żeglarskie zwycięstwo (1951)
- Znad jezior (1954)
- Gawędy o zwierzętach (2001)
Filmografia
- Dziewczyna i chłopak (1977) – rola wuja
- Ga, ga. Chwała bohaterom (1985) – rola dziennikarza
Podsumowanie
Michał Sumiński był znaczącą postacią w polskiej kulturze i mediach, której działalność przyczyniła się do popularyzacji zagadnień związanych z przyrodą, żeglarstwem oraz edukacją młodzieży. Jego życie i praca pozostaną inspiracją dla przyszłych pokoleń.