Dzisiaj jest 8 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Żaba moczarowa

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Żaba moczarowa (Rana arvalis)

Żaba moczarowa to gatunek płaza bezogonowego z rodziny żabowatych, występujący głównie w Europie i Azji. Jest to płaz lądowy, który dobrze znosi suche środowiska.

Występowanie

Obszar występowania żaby moczarowej obejmuje:

  • Północną, środkową i wschodnią Europę;
  • Północną i środkową Azję, w tym Syberię oraz północny Kazachstan;
  • Polska – występuje głównie na nizinach.

W Polsce często spotykana jest w towarzystwie żaby trawnej.

Budowa

Samice osiągają długość 4–8 cm i masę 8–24 g, natomiast samce mają masę do 30 g. Ciało żaby moczarowej jest delikatne, z cienką, gładką skórą. Ubarwienie grzbietu w różnych odcieniach brązu z ciemnymi plamami, a brzuch jest biały lub kremowy.

Biotop

Żaba moczarowa preferuje różnorodne biotopy, w tym:

  • Łąki;
  • Lasy liściaste i świerkowe;
  • Polany i suche tereny wapienne.

Jest bardziej odporna na brak wody niż inne płazy, co pozwala jej na aktywność zarówno w deszczu, jak i w słoneczne dni.

Tryb życia

Żywi się owadami, dżdżownicami i innymi drobnymi zwierzętami. W chłodniejszych regionach zapada w sen zimowy, w którym przebywa w norach lub pod korzeniami drzew. W marcu budzi się i wyrusza na gody.

Gody i rozród

Samce żaby moczarowej mają charakterystyczne cechy, takie jak czarne modzele godowe i ubarwienie na niebiesko podczas godów. Godowanie odbywa się w płytkich wodach, gdzie samice składają jaja w kulistych bryłach, osiągając liczbę od 700 do 3000. Kijanki wylęgają się z płetwą ogonową i odżywiają się cząstkami organicznymi w wodzie. Dojrzewają płciowo po 3 latach.

Ochrona

Żaba moczarowa jest objęta ochroną gatunkową na mocy dyrektywy siedliskowej Unii Europejskiej. W Polsce gatunek ten podlega ścisłej ochronie, co obejmuje ochronę miejsc rozrodu i odpoczynku.

„`