Zygry – Informacje ogólne
Zygry to wieś położona w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim, w gminie Zadzim. W skład sołectwa wchodzi również wieś Maksymilianów.
Historia
Wieś znajduje się przy linii kolejowej Śląsk – porty, w odległości 1 km od stacji PKP Otok. Przez Zygry przebiegał średniowieczny trakt z Szadku do Uniejowa. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1392 roku, gdy w księgach ziemskich wspomniano Iohannesa de Zigri. W XV wieku wieś była związana z Świętosławem Szczeni, podkomorzym sieradzkim, który brał udział w bitwie pod Nikopolis w 1396 roku.
W 1520 roku Jan Łaski wymienia Zygry w kontekście parafii Zadzim. W 1734 roku wieś została spustoszona przez stronnictwa Augusta III Sasa. Na Górkach Zygierskich znajduje się niezidentyfikowany grób powstańczy z 1863 roku, otoczony lasem nieopodal drogi do Małynia.
W XIX wieku Zygry były ośrodkiem administracyjnym dóbr ziemskich należących do Cieleckich. W 1809 roku Ignacy Zaręba Cielecki wzniósł murowany kościół pw. św. Rocha na miejscu wcześniejszego drewnianego obiektu. Kościół charakteryzuje się klasycystycznym stylem oraz barokowym ołtarzem głównym.
Parafia pw. św. Rocha została erygowana w 1921 roku, a w latach 1975–1998 Zygry należały administracyjnie do województwa sieradzkiego.
Zabytki
W rejestrze zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa znajduje się:
- Kościół pw. św. Rocha (dawniej św. Wojciecha), zbudowany w 1809 roku, nr rej.: 721 z 1967 oraz 324/4/86 z 1986.