Prezydent Andrzej Duda zabrał głos podczas konferencji naukowej zorganizowanej w Sądzie Najwyższym, gdzie odniósł się do kontrowersji związanych z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości. Podkreślił, że nie akceptuje kwestionowania statusu sędziów mianowanych przez Krajową Radę Sądownictwa po 2018 roku.
Niezawisłość Sędziów
Duda zaznaczył, że sędziowie realizując swoje obowiązki są niezależni i mogą podlegać jedynie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz obowiązującym ustawom. — W związku z tym, zarówno organy władzy wykonawczej, jak i ustawodawczej, a także sędziowie w ramach swojej działalności nie powinni podważać ważności powołania innego sędziego ani jego niezawisłości na podstawie wątpliwych argumentów, które wynikają z bieżących sporów politycznych — wskazał Prezydent.
Fundamenty Wymiaru Sprawiedliwości
Jak stwierdził Duda, kwestionowanie statusu sędziów, nawet ze strony ich kolegów po fachu, narusza podstawowe zasady funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz staje się zagrożeniem dla prawnego bezpieczeństwa obywateli. Prezydent nie ukrywał, że wymiar sprawiedliwości wymaga reform w obliczu nowych wyzwań cywilizacyjnych i technologicznych, ale jednocześnie fundamenty tego systemu, w tym nienaruszalność powołań sędziowskich, muszą zostać nienaruszone.
Niebezpieczne Zmiany
Na zakończenie Duda wyraził stanowczy sprzeciw wobec jakiegokolwiek ustawowego podważania statusu sędziów wyznaczonych przez KRS po roku 2018, nazywając takie działania „sytuacją bez precedensu” i „niebywałym skandalem”. — Dosłownie wczoraj ogłoszono plan wydania wytycznych dla prokuratorów dotyczących postępowania wobec sędziów powołanych po 2018 roku — dodał prezydent. Obiecał, że do ostatniego dnia swojej kadencji będzie opierał się wprowadzeniu tego typu niekonstytucyjnych regulacji.
Wydarzenia te potwierdzają, że napięcia między władzą wykonawczą a sądowniczą w Polsce wciąż trwają, a ich skutki mogą być prawdziwie daleko idące dla demokratycznych zasad działania państwa.
Źródło/foto: Onet.pl PAP/Radek Pietruszka