Z początkiem stycznia Zakład Ubezpieczeń Społecznych zarejestrował ponad 298,3 tysiąca wniosków o tzw. rentę wdowią. To nowe świadczenie umożliwia częściowe łączenie renty rodzinnej po zmarłym małżonku z osobistymi świadczeniami emerytalnymi lub rentowym. ZUS przekazał komunikat, w którym szczegółowo opisuje, jak należy przygotować się do złożenia wniosku o rentę wdowią bezpośrednio w oddziale.
OD KIEDY BĘDZIE MOŻNA OTRZYMAĆ RENTĘ WDOWIĄ?
Wypłaty rent wdowich rozpoczną się od 1 lipca 2025 roku. Osoby zainteresowane tym świadczeniem muszą złożyć wniosek najpóźniej do 31 lipca 2025 roku. W przeciwnym razie renta wdowia zostanie przyznana od miesiąca, w którym dokumentacja dotrze do ZUS.
CELE RENTY WDOWIEJ
Renta wdowia została wprowadzona, aby wspierać finansowo osoby, które straciły współmałżonka. Uprawnieni mogą wybrać jedną z dwóch dostępnych opcji, co pozwala dostosować wysokość otrzymywanych środków do ich indywidualnych potrzeb. Celem tego świadczenia jest przeciwdziałanie ubóstwu wśród seniorów, którzy po stracie partnera często zmagają się z trudnościami finansowymi.
KTO MOŻE UBIEGAĆ SIĘ O RENTĘ WDOWIĄ?
Renta ta przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny, wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ważne jest, aby prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku zostało nabyte nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem tego wieku. Osoby, które po śmierci współmałżonka zawarły nowy związek małżeński, nie mogą liczyć na to świadczenie.
Osoby pobierające tylko jedno z wymaganych świadczeń (np. emeryturę lub rentę) muszą najpierw zdobyć drugie, by móc ubiegać się o rentę wdowią.
JAK ZŁOŻYĆ WNIOSEK?
Aby złożyć wniosek o rentę wdowią, należy użyć formularza ERWD, który można pobrać ze strony ZUS. Dokument można wypełnić elektronicznie za pośrednictwem platformy PUE ZUS, dostarczyć do placówki osobiście lub wysłać pocztą.
Dla osób, które nie czują się pewnie w sprawach formalnych, dostępna jest pomoc pracowników ZUS w trakcie wizyty w oddziale. Aby przyspieszyć proces, konieczne będą kluczowe informacje takie jak numer PESEL, data śmierci współmałżonka oraz informacje o wspólnym gospodarzeniu. Ważne jest, aby podczas wizyty w ZUS mieć przy sobie odpowiednie dokumenty.
W przypadku gdy wnioskodawca już pobiera oba świadczenia (własne oraz rentę rodzinną), nie ma konieczności dołączania dodatkowych dokumentów.
WSKAZÓWKI DLA SENIORÓW
Seniorzy, którzy mają wątpliwości co do swojego prawa do renty wdowiej, mogą skorzystać ze specjalnej ankiety dostępnej na stronie ZUS. Wypełniając ją, będą mogli również oszacować przewidywaną wysokość świadczenia, korzystając z kalkulatora. Dodatkowe pytania można kierować do konsultantów ZUS za pośrednictwem e-wizyty lub infolinii.
Źródło/foto: Interia