Zabrzezie – Historia i Zniknięcie Wsi
Zabrzezie to dawna wieś, obecnie teren odkrywki „Szczerców” w KWB Bełchatów, położona w województwie łódzkim, w powiecie pajęczańskim, w gminie Rząśnia. Osadnictwo w tym rejonie sięga epoki brązu, a badania archeologiczne ujawniają również osady średniowieczne z IX-X i XIII-XIV wieku.
Demografia i Administracja
Na przełomie XIX i XX wieku Zabrzezie należało do gminy Sulmierzyce, parafii Chabielice, w powiecie noworadomskim, guberni piotrkowskiej. Wówczas wieś liczyła:
- 13 domów (zagród)
- 160 mieszkańców
- 70 mórg powierzchni
W czasach PRL wieś miała charakter rolniczy, z zwartą zabudową, usytuowaną przy drodze wojewódzkiej nr 483. W latach 1975–1998 administracyjnie należała do województwa piotrkowskiego.
Odkrycie Złóż Węgla Brunatnego
W latach 60. XX wieku odkrycie złoża węgla brunatnego na tym terenie przyczyniło się do likwidacji Zabrzezia. Po uruchomieniu odkrywki „Szczerców” w 2002 roku, wieś zniknęła z powierzchni ziemi.
Podsumowanie
Zabrzezie, niegdyś wieś z bogatą historią, uległo zniszczeniu w wyniku działalności górniczej związanej z wydobyciem węgla brunatnego. Obecnie teren ten jest częścią odkrywki KWB Bełchatów.
Bibliografia
- Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom XIV, s. 209.
- Oddział KWB Bełchatów – historia kopalni oraz badania archeologiczne.