„`html
Zaczernie – Informacje ogólne
Zaczernie to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, w gminie Trzebownisko. Liczy 4028 mieszkańców. W przeszłości była to wieś szlachecka, a w 1739 roku należała do klucza Lubomirskich. W latach 1975–1998 Zaczernie administracyjnie wchodziło w skład województwa rzeszowskiego.
Położenie
Wieś znajduje się na północ od Rzeszowa, w odległości około 7 kilometrów od centrum miasta. Graniczy z Trzebowniskiem, Nową Wsią oraz Tajęciną. Na północno-wschodniej stronie leży lotnisko w Jasionce. Przez Zaczernie przebiega autostrada A4 oraz linia kolejowa nr 71.
Geomorfologia i hydrologia
Zaczernie leży w Kotlinie Sandomierskiej, na obszarze Zapadliska Przedkarpackiego. Teren posiada trzy jednostki geomorfologiczne, w tym równiny peryglacjalne oraz doliny rzeki Czarnej, która jest dopływem Mrowli.
Historia nazwy
Nazwa Zaczernie ma charakter topograficzny i odnosi się do położenia za rzeką Czarną. Dokumenty historyczne, takie jak akt z 1439 roku, potwierdzają istnienie miejscowości od XIV wieku. W różnych źródłach nazwa była zapisywana jako Zaczirne czy Zaczyrnye.
Zabudowania i infrastruktura
W Zaczerniu znajdują się:
- szkoła podstawowa i przedszkole
- bieżnia korkowa
- remiza Ochotniczej Straży Pożarnej
- kościół parafialny
- stary browar (nieczynny)
- Muzeum Regionalne
- apteka
Organizacje i stowarzyszenia
W Zaczerniu aktywnie działają różne organizacje, w tym:
- Orkiestra Dęta
- zespół śpiewaczy Żytnioki
- ochotnicza straż pożarna
- Towarzystwo Przyjaciół Zaczernia
- Koło Gospodyń Wiejskich
- parafialny oddział Caritas
- Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Agape
- Klub Sportowy Zaczernie
Organizacje te angażują się w kultywowanie tradycji lokalnych oraz wspieranie rodzin wielodzietnych i osób niepełnosprawnych.
Bibliografia
- L. Pietraszek, Zaczernie dawniej i dziś. Środowisko geograficzno-historyczne, Rzeszów 1988.
„`