Dzisiaj jest 18 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Program „Trzeźwy kierowca” w regionie Warmii i Mazur – bezpieczeństwo na drogach w fokusie

Trzeźwość to fundamentalna zasada obowiązująca wszystkich uczestników ruchu drogowego. Niestety, wciąż można spotkać kierowców, którzy siadają za kierownicą po spożyciu alkoholu. Wobec tych osób prawo przewidziało surowe sankcje, które mają na celu ochronę bezpieczeństwa na drogach.

DIAGNOZA SITUACJI na drogach

Jednym z głównych czynników zwiększających ryzyko w ruchu drogowym jest nietrzeźwość kierowców spowodowana spożyciem alkoholu lub substancji o podobnym działaniu. W związku z tym policjanci z Warmii i Mazur przeprowadzają akcję „Trzeźwy kierowca”, aby zapewnić bezpieczeństwo w ruchu drogowym, eliminując nietrzeźwych kierowców z dróg. Celem działań jest nie tylko wykrywanie, ale przede wszystkim zapobieganie wsiadaniu za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Alkohol negatywnie wpływa na zdolności psychomotoryczne kierowców, co prowadzi do popełniania błędów i błędnej oceny sytuacji, zwiększając tym samym ryzyko uczestnictwa w wypadkach drogowych. Aby skutecznie działać, w wybranych dniach na określonych obszarach województwa wzmocnione zostaną patrole policyjne, które skoncentrują się na przeprowadzaniu większej liczby badań trzeźwości. Dzięki tym działaniom można liczyć na zmniejszenie liczby kierowców prowadzących pojazdy po spożyciu alkoholu.

CYKLICZNE DZIAŁANIA „TRZEŹWY KIEROWCA”

Akcje „Trzeźwy kierowca” będą prowadzone cyklicznie w różnych lokalizacjach i porach, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Na temat działań można znaleźć informacje w formie filmów, takich jak materiał, który przedstawia policjanta z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie, omawiającego kampanię.

W ostatnich trzech latach w województwie warmińsko-mazurskim nietrzeźwi uczestnicy ruchu drogowego spowodowali wiele wypadków. Oto dane dotyczące liczby zdarzeń: w roku 2021 kierujący pod wpływem alkoholu spowodowali 102 wypadki, a w 2023 roku ta liczba spadła do 63. Zmniejszyła się też liczba ofiar i rannych.

STATYSTYKI NIE KŁAMIĄ

Pomimo zauważalnego spadku liczby wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców, nadal musimy podejmować wszelkie kroki, aby ten niepokojący problem ograniczyć. Od stycznia do września 2024 roku nietrzeźwi uczestnicy ruchu spowodowali 61 wypadków, co jest wynikiem do poprawy, ale nadal z pewnością można to zmienić na lepsze.

AKCJE W KĘTRZYNIE

W najnowszej akcji przeprowadzonej we wtorek w Kętrzynie, w godzinach 9-12, policjanci z Komendy Powiatowej Policji z Kętrzyna i okolicznych miast skontrolowali 836 kierowców. Aż dwóch z nich okazało się być po spożyciu alkoholu i straciło prawo jazdy, a teraz będą musieli tłumaczyć się przed sądem. Miejmy nadzieję, że ten incydent będzie przestrogą dla innych kierowców.

Węgorzewo również wkrótce zainicjuje podobne działania, a policjanci będą kontynuować swoją misję utrzymania dróg w bezpiecznym stanie. W końcu, bezpieczeństwo na drodze to wspólny cel dla nas wszystkich!

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie