„`html
Żędowice
Żędowice, znane również jako Sandowitz, to wieś w Polsce, położona w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim, w gminie Zawadzkie. Miejscowość liczy około 2000 mieszkańców.
Wieś ma bogatą historię, sięgającą przynajmniej 1300 roku. W XIX wieku była głównym ośrodkiem przemysłu hutniczego w regionie, z populacją osiągającą w 1885 roku 3468 mieszkańców. Huta w Żędowicach funkcjonowała od 1752 do 1906 roku. Obecnie wieś utrzymuje charakter chłopo-robotniczy.
Na terenie Żędowic znajduje się kilka przedsiębiorstw, w tym młyn Thiell, który jest czynny, oraz tartak. Działa również elektrownia słoneczna o mocy około 700 kW.
Zabytki
W Żędowicach znajdują się liczne zabytki, w tym:
- zbiorowa mogiła powstańców śląskich na cmentarzu rzymskokatolickim z 1921 roku, wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków
- dzwonek przy ulicy Strzeleckiej z około 1880 roku
- budynek administracji huty z drugiej połowy XIX wieku, przy rogu ul. Wojska Polskiego i Stawowej
- młyn Thiell, znany już w XVIII wieku, przy ulicy Stawowej
- budynek szkoły z 1890 roku przy ul. Strzeleckiej
- dwór z początków XIX wieku przy ul. Strzeleckiej
Objawienie Matki Bożej
Ważnym wydarzeniem w historii Żędowic było objawienie wizerunku Matki Bożej, które miało miejsce 25 lipca 1904 roku. Obraz, opisywany w kronice parafialnej, przedstawiał Matkę Boską z Dzieciątkiem. W celu upamiętnienia tego zdarzenia zakupiono kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej podczas pielgrzymki do Częstochowy w 1907 roku.
Linki zewnętrzne
„`