40 Pułk Piechoty Dzieci Lwowskich
40 Pułk Piechoty Dzieci Lwowskich (40 pp) był oddziałem piechoty Wojska Polskiego II RP, stacjonującym w Lwowie. Obchodził swoje święto pułkowe 30 czerwca. W kampanii wrześniowej bronił Warszawy do momentu jej kapitulacji, organizując obronę mostów na Wiśle.
Formowanie i zmiany organizacyjne
Pułk został sformowany 24 listopada 1918 roku na rozkaz gen. Bolesława Roji w Lwowie jako 30 pułk piechoty im. króla Jana Sobieskiego. Pierwszym dowódcą był ppłk Karol Krauss. Wkrótce utworzono batalion, który brał udział w walkach na początku grudnia 1918. W 1919 roku nazwa pułku zmieniała się: na 3 pułk strzelców Lwowskich, a następnie na 40 pułk piechoty Strzelców Lwowskich.
Pułk w walce o granice
W 1919 roku pułk brał udział w wojnie polsko-ukraińskiej, zmagając się z atakami nieprzyjaciela, broniąc Lwowa i prowadząc walki na różnych frontach. W 1920 roku uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej, zdobywając strategiczne miejscowości, takie jak Różany i Winnicę, i wspierając polskie jednostki w ofensywie.
Okres międzywojenny
W okresie międzywojennym 40 pp stacjonował w Okręgu Korpusu Nr VI we Lwowie, wchodząc w skład 5 Dywizji Piechoty. Pułk otrzymywał około 610 rekrutów rocznie, a jego stan osobowy wynosił 56 oficerów i 1500 żołnierzy.
40 pp w kampanii wrześniowej
Mobilizacja pułku rozpoczęła się 27 sierpnia 1939 roku. 6 września pułk został podporządkowany Dowództwu Obrony Warszawy. W czasie walk o stolicę pułk stawiał opór niemieckim atakom, ponosząc znaczne straty. W obronie Warszawy poległo 385 żołnierzy, a 520 zostało rannych.
Symbole pułkowe
Pułk posiadał sztandar, który został mu nadany 6 września 1924 roku we Lwowie. Odznaka pamiątkowa pułku została zatwierdzona przez marszałka Józefa Piłsudskiego 9 października 1928 roku.
Upamiętnienie
Po wojnie pułk pozostawił po sobie liczne pomniki i tablice upamiętniające jego żołnierzy oraz ich dokonania. Wiele z tych upamiętnień znajduje się w Lwowie oraz w Warszawie.
40 Pułk Piechoty Dzieci Lwowskich był ważnym oddziałem Wojska Polskiego, który odegrał znaczącą rolę w historii Polski, zarówno w walkach o granice, jak i w obronie stolicy podczas II wojny światowej.