Dzisiaj jest 7 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Wola Załężna

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Wola Załężna

Wola Załężna to wieś w województwie łódzkim, w powiecie opoczyńskim, w gminie Opoczno, położona zaledwie 1 km od Opoczna. Należy do parafii rzymskokatolickiej pw. św. Bartłomieja w Opocznie. Przez wieś przepływa rzeka Drzewiczka.

Historia

Nazwa wsi wywodzi się z położenia „za łęgami” (łąkami). Pierwsza wzmianka o Woli Załężnej pochodzi z 1369 roku. W XV wieku wieś była częścią dóbr królewskich, a mieszkańcy zobowiązani byli do konserwacji ulic i murów obronnych Opoczna. W 1629 roku wieś była wymieniana jako przedmieście Opoczna.

W 1765 roku, podczas lustracji, wieś określano jeszcze jako Wola Opoczyńska. W XVIII wieku liczba domów wzrastała, osiągając w 1819 roku 50. W XIX wieku znajdowała się tu karczma, a wieś przyłączono do towarzystwa szkolnego w Opocznie w 1822 roku.

W 1827 roku wieś liczyła 44 domy i 269 mieszkańców. W kolejnych latach liczba ludności rosła, osiągając 655 osób w 1907 roku. W XIX wieku wieś doświadczyła epidemii cholery, która znacząco wpłynęła na populację.

W 1918 roku, dzięki staraniom sołtysa Wawrzyńca Wróbla, w Woli Załężnej powstała szkoła powszechna. W latach 20. XX wieku rozwijał się ruch ludowy, kierowany przez Bartłomieja Wróbla. W 1921 roku wieś miała 625 mieszkańców i 114 domów.

Wydarzenia i pamięć

W Woli Załężnej znajduje się osiem krzyży i cztery kapliczki, w tym figura św. Jana, będąca wotum za ocalenie z epidemii cholery. Rodzina Wróblów podczas II wojny światowej ukrywała żydowską rodzinę Frankielów, co zostało docenione przez Jad Waszem, przyznając im tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Współczesność

Obecnie w Woli Załężnej znajduje się szkoła podstawowa (klasy I–III), zakład ślusarski oraz gospodarstwo agroturystyczne.

Bibliografia

  • „Gmina Opoczno. Wczoraj, dziś, jutro”, pod red. B. Świątek-Mazur

„`