Dzisiaj jest 7 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Wola Zarczycka

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Wola Zarczycka

Wola Zarczycka, wcześniej znana jako Wola Żarczycka, to wieś w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, powiecie leżajskim, w gminie Nowa Sarzyna. Miejscowość jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii Przemienienia Pańskiego.

Geografia

W Woli Zarczyckiej przepływa rzeka Trzebośnica, będąca dopływem Sanu. Znajduje się tu również rezerwat przyrody Kołacznia, znany z występowania różanecznika żółtego.

Zabytki

  • Kościół parafialny z 1908 roku
  • Budynek gimnazjum z 1900 roku
  • Kapliczki z XVIII wieku
  • Mogiła żołnierzy rozstrzelanych podczas II wojny światowej

Historia

W 1578 roku król Stefan Batory dokonał powtórnej lokacji wsi. W XVII wieku wieś zmagała się z głodem, epidemiami oraz najazdami tatarskimi. Po I rozbiorze Polski Wola znalazła się w zaborze austriackim, gdzie powstała osada niemiecka Königsberg.

W okresie międzywojennym mieszkańcy angażowali się w ruch ludowy, a ich sytuacja poprawiła się po rozpoczęciu budowy Zakładów Chemicznych w Nowej Sarzynie w 1937 roku. Mieszkańcy brali również udział w walce z okupantem podczas II wojny światowej.

Pacyfikacja

W nocy z 19 na 20 czerwca 1943 roku miała miejsce brutalna pacyfikacja, w wyniku której 76 mężczyzn zostało rozstrzelanych. Ich ciała pochowano w dwóch grobach, które są miejsce pamięci do dziś. W kolejnych latach Niemcy kontynuowali represje, mordując dodatkowych 12 mieszkańców.

Po pacyfikacji

Po pacyfikacji wzrosła działalność Armii Krajowej. Polscy żołnierze brali udział w akcjach sabotażowych przeciwko niemieckim transportom. W 1957 roku przeprowadzono ekshumację ofiar pacyfikacji, a na ich cześć postawiono pomnik.

Toponimia

Do 2011 roku oficjalna nazwa brzmiała Wola Żarczycka, jednak mieszkańcy i lokalne władze preferowali Wola Zarczycka, uznając ją za historycznie poprawną. W 2011 roku dokonano zmiany urzędowej na Wola Zarczycka.

Odznaczenia

Wola Zarczycka została odznaczona Orderem Krzyża Grunwaldu 17 lipca 1977 roku za zasługi podczas II wojny światowej.

Linki zewnętrzne

„`