„`html
Wolinia – Charakterystyka
Wolinia (kaszb. Wòlëmò lub Wòlëniô) to stara wieś kaszubska położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Główczyce, na pograniczu pradoliny Łeby. Jest siedzibą sołectwa Wolinia, które obejmuje także miejscowość Pękalin.
Nazwa
Nazwa Wolinia ma słowiańskie pochodzenie i charakter dzierżawczy. Powstała przez dodanie formantu *-nь do osobowej nazwy Wola. Friedrich Lorentz odnotował różne lokalne formy nazwy w gwarach słowińskich i kabackich. Niemiecka wersja Wollin jest fonetyczną adaptacją pierwotnej nazwy słowiańskiej.
Historia
Wieś była wzmiankowana w 1313 roku. Dobra wolińskie należały do rodziny Puttkamerów od 1457 do 1888 roku, a następnie przeszły w ręce rodu Filipa von Braunschweiga, który posiadał je aż do 1945 roku. W latach 1975–1998 Wolinia administracyjnie należała do województwa słupskiego.
Zabytki
- Barokowy pałac – Zbudowany przez Puttkamerów w połowie XIX wieku, na miejscu dawnego grodziska. Budowę pałacu rozpoczęto w XV wieku, a w II połowie XVIII wieku przeszedł gruntowną przebudowę. Pałac składa się z budynku głównego i dwóch parterowych skrzydeł bocznych, ozdobionych rokokową dekoracją.
- Ogród – Ogród otaczający pałac zaprojektowano w stylu francuskim. Zachowało się wiele rzadkich okazów drzew, w tym cisy i dziewięć pomników buków.
- Ruiny grobowca – Neogotycki grobowiec dawnych właścicieli, który pozostał w sąsiedztwie pałacu.
- Zespół folwarczny – Zachowane budynki z XVIII i XIX wieku, znajdujące się obok pałacu.
„`