Wola Matiaszowa
Wola Matiaszowa, znana wcześniej jako Matyaszowa Wola oraz w latach 1977–1981 jako Wola, jest wsią położoną w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Solina. Współrzędne geograficzne miejscowości to 49°22’17″N, 22°22’29″E.
Historia
W połowie XIX wieku, właścicielem posiadłości w Matiaszowej Woli był Adam Żurowski. W okresie II Rzeczypospolitej wieś należała do powiatu leskiego w województwie lwowskim. W listopadzie 1945 roku, w wyniku działań nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA, zamordowano tutaj 7 Polaków oraz 1 Ukraińca, sołtysa. W 1946 roku, po wysiedleniu Ukraińców do ZSRR, ich gospodarstwa zostały spalone.
Obiekty kulturowe
W Woli Matiaszowej znajduje się murowana kaplica greckokatolicka pod wezwaniem św. Grzegorza Męczennika, zbudowana w 1908 roku. Po wojnie została przejęta przez katolików i obecnie pełni funkcję kościoła filialnego pw. św. Józefa w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Berezce. W 1983 roku kaplica została przedłużona, a w 2014 roku przeszła przebudowę.
Administracja
W latach 1975–1998 Wola Matiaszowa należała administracyjnie do województwa krośnieńskiego.
Podsumowanie
Wola Matiaszowa to wieś o bogatej historii, z zabytkową kaplicą oraz ważnym miejscem w kontekście wydarzeń z czasów II Wojny Światowej. Miejscowość jest częścią gminy Solina i powiatu leskiego w województwie podkarpackim.