„`html
Wocławy – Informacje ogólne
Wocławy (niem. Wotzlaff) to wieś w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Cedry Wielkie, położona na Żuławach Gdańskich. Miejscowość należy do archidiecezji gdańskiej i jest siedzibą parafii rzymskokatolickiej, która powstała w XIV wieku, a obecna parafia istnieje od 1982 roku.
Historia Wocławów
Pierwsza wzmianka o Wocławach pochodzi z dokumentu z 31 maja 1308 roku, wydanego przez księcia Władysława Łokietka. Wieś została przekazana synom kasztelana gdańskiego. W 1310 roku, bracia Jan i Jakub sprzedali swoje posiadłości zakonowi krzyżackiemu.
Wocławy, jako część południowo-zachodniej Żuław Gdańskich, były kolonizowane w drugiej połowie XIII wieku. Nazwa wsi pochodzi od staropolskiego imienia Ocięsław, co sugeruje słowiańskie pochodzenie jej założyciela.
Kolonizacja i struktura społeczna
Wocławy uzyskały lokację na prawie niemieckim za czasów wielkiego mistrza krzyżackiego Lutra z Brunszwiku. Wieś miała 60 włók gruntów, z czego część była zwolniona z podatków. Sołtys posiadał prawo do 1/10 areału wsi, co dawało mu znaczące dochody z czynszów i kar sądowych.
- Włoki sołtysie: 6 łanów (ok. 100 ha)
- Czynsz: 1½ grzywny i 1 funt pieprzu od włóki
- Obowiązki chłopów: 6 dni pańszczyzny rocznie
Religia i architektura
Wocławy miały bogatą historię religijną, z pierwszą parafią katolicką w XIV wieku, która w XVI wieku przeszła w ręce protestantów. Ruiny kościoła pw. św. św. Piotra i Pawła z XIV wieku są wpisane na listę zabytków. Kościół, wzniesiony z cegły, przeszedł liczne zniszczenia, w tym pożar w 1729 roku i uszkodzenia podczas II wojny światowej.
Pozostałości i dziedzictwo
Obecnie Wocławy są znane z ruin gotyckiego kościoła oraz zadbanej steli mennonickiej z 1739 roku. Historia tej miejscowości jest przykładem długotrwałego wpływu różnych kultur i religii na rozwój regionu.
„`