Dzisiaj jest 19 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Pilne ostrzeżenie sanepidu: mieszkańcy zmagają się z zanieczyszczoną wodą w kranach

Woda z wodociągu w Głębocku (woj. warmińsko-mazurskie) okazała się zanieczyszczona manganem oraz żelazem. Mieszkańcy, którzy zauważyli nietypowy kolor kranówki, zostali ostrzeżeni przez sanepid, aby nie korzystali z niej do spożycia ani przygotowywania posiłków. Podejrzewa się, że problem został spowodowany niewłaściwym zabezpieczeniem świeżo wykopanej studni.

OSTRZEŻENIE SANEPIDU

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Braniewie opublikował pilny komunikat do mieszkańców, informując o stwierdzonych zanieczyszczeniach we wsi Głębock. W związku z tym wprowadzono zakaz spożywania wody, co dotyczy także pobliskich miejscowości: Jarzeń, Sówki, Szarki oraz Jarzeński Młyn. Z usługi wodociągu korzysta łącznie 413 osób.

„Woda z kranu nie nadaje się do spożycia ani do przygotowywania napojów, potraw, mycia warzyw i owoców, wytwarzania lodu czy mycia naczyń. Nie jest również zdatna do kąpieli. Można jej używać jedynie do spłukiwania toalet” – ostrzega komunikat.

WSPIERANIE MIESZKAŃCÓW

W obliczu trudności lokalne media informują, że mieszkańcy otrzymali wodę pitną w formie pięciolitrowych butli. Dodatkowo, gmina wynajęła beczkowóz, który dostarcza zdatną do picia wodę do wskazanych miejscowości.

REAKCJA DYREKTORA

Robert Marciszewski, dyrektor przedsiębiorstwa wodociągowego w Lelkowie, potwierdził zgłoszenia mieszczące się w obszarze problemów związanych z wodą w Głębocku. Mieszkańcy skarżyli się na mętną, rudawą substancję płynącą z kranów. Dyrektor wskazał, że przyczyną może być źle zabezpieczona studnia, która została niedawno wykopana. Ustalono, że jeden z zaworów był otwarty, co doprowadziło do niekontrolowanego mieszania wody ze studni z publicznym wodociągiem. „W różnych sytuacjach się zdarzają zaskakujące zdarzenia, ale takiej przypadku jeszcze nie mieliśmy” – dodał Marciszewski.

Dostęp do zanieczyszczonej studni został niezwłocznie zablokowany, a aktualnie trwają prace nad oczyszczeniem wodociągu, aby jak najszybciej przywrócić dostęp do czystej wody. Zakaz funkcjonuje do momentu wydania kolejnego komunikatu przez sanepid.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie