Informacje ogólne
Tulce to wieś położona w Polsce, w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Kleszczewo. W przeszłości była to miejscowość szlachecka, znana już w 1580 roku. W latach 1975–1998 Tulce należały administracyjnie do województwa poznańskiego. Obecnie są największą miejscowością gminy Kleszczewo pod względem liczby mieszkańców.
W latach 1902–1976 przez Tulce przebiegała linia wąskotorowej Średzkiej Kolei Powiatowej, a w miejscowości znajdowała się stacja kolejowa, która do 1952 roku była także punktem odgałęzienia linii do Szewc, Kruszewni i Gowarzewa.
Zabytki
- Kościół pw. Narodzenia NMP – zbudowany w I poł. XIII wieku w stylu romańskim, przebudowywany w XV i XVI wieku, rozbudowany w 1784 roku. Jest to jedna z najstarszych ceglanych budowli Wielkopolski i sanktuarium Matki Bożej Tuleckiej.
- Dwór barokowy – piętrowy budynek z szerokim ryzalitem, wybudowany w 1920 roku przez hrabiego Alfreda von Radolin, nakryty dachem mansardowym. Ostatnim właścicielem był Otto Sarrazin, który opuścił majątek pod koniec II wojny światowej.
Ludzie związani z Tulcami
- Leon Barciszewski – polski działacz samorządowy i urzędnik konsularny, prezydent Gniezna (1925-1932) oraz Bydgoszczy (1932-1939), urodzony w Tulcach.
- Jerzy Gawroński – oficer rezerwy Wojska Polskiego i ZWZ-AK, działacz „Solidarności”, również urodzony w Tulcach.
- Władysław Walknowski – biskup pomocniczy poznański, dziedzic Tulec.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: tulce.info.pl.