Dzisiaj jest 7 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Chelodyna australijska

Chcę dodać własny artykuł

Chelodyna australijska

Chelodina longicollis, znana również jako żółw wężoszyi lub żółw długoszyjny, to gatunek z rodziny matamatowatych (Chelidae), występujący głównie w Australii.

Opis

Chelodyna australijska charakteryzuje się owalnym karapaksem, który rozszerza się w tylnej części. Jego kolor zmienia się od ciemnobrązowego do czarnego, z głębokim rowkiem biegnącym w kierunku głowy. Tarczki brzeżne są uniesione, a plastron jest duży, z głębokim wcięciem i kremowymi plamami.

Głowa jest mała i wąska, a szyja długa, dochodząca do 60% długości karapaksu, z małymi wyrostkami. Grzbietowa strona ciała jest ciemnoszara, a brzuszna – kremowa do żółtej. Młode osobniki mają czarną barwę z pomarańczowym paskiem wzdłuż szyi i żuchwy. Żółw posiada gruczoły zapachowe, które wydzielają ostry płyn w przypadku zagrożenia.

Rozmiary

Samice osiągają długość karapaksu do 30 cm, podczas gdy samce do 25 cm.

Występowanie

Żółw wężoszyi występuje głównie w południowo-wschodniej i wschodniej Australii, od Port Lincoln do ujścia rzeki Fitzroy. Preferuje rzeki, jeziora i płytkie stawy, a także pozostałości po rzekach okresowych. Często przebywa na dnie zbiorników i rzadko wypływa na powierzchnię.

W przypadku niesprzyjających warunków może przejść w stan estywacji, zakopując się w liściach na lądzie. Żółw często migruje po lądzie w poszukiwaniu pożywienia.