„`html
Twarogi-Trąbnica
Twarogi-Trąbnica to wieś położona w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, w gminie Perlejewo. W przeszłości była zaściankiem szlacheckim, który w drugiej połowie XVII wieku należał do ziemi drohickiej. W latach 1975–1998 wieś administracyjnie wchodziła w skład województwa łomżyńskiego.
Religia
Mieszkańcy wsi są wiernymi parafii Przemienienia Pańskiego w Perlejewie.
Historia
Nazwa Trąbnica wywodzi się od rzeczki o tej samej nazwie. Wieś prawdopodobnie powstała w XV wieku. W spisie podatkowym z 1580 roku wymieniana jest jako Twarogi Thrubnicza, gdzie dziedziczył Roman zwany Lenkow. Uprawiał on 10 włók ziemi. W Twarogach mieszkała rodzina Twarowskich herbu Pilawa.
Według Słownika geograficznego z końca XIX wieku, wieś była szlachecka, położona nad strumykiem wypływającym ze stawu Ostrożańskiego, z 14 domami i 93 mieszkańcami (40 mężczyzn i 53 kobiety). Grunty w okolicy były żyzne, z obszernym pastwiskiem zwanym Gajowisko. Na polu trębnickim znajdowało się pięć mogił. Wieś oddzielał od innych Twarogów Płowy Smug, znany również jako Warszawski Gościniec, którym prowadziła trasa do Warszawy.
W 1921 roku w miejscowości znajdowało się 17 domów i 101 mieszkańców, w tym jedna osoba prawosławna. Twarogi-Trąbnica należała do gminy Skórzec.
„`