„`html
Trękus – Charakterystyka
Trękus (niem. Gross Trinkhaus) to wieś w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Purda. Miejscowość miała status administracyjny województwa olsztyńskiego w latach 1975–1998. Obecnie jest to wieś podmiejska, w której rośnie liczba mieszkańców niezaangażowanych w rolnictwo.
Historia
W 1359 roku kapituła warmińska nadała pruskim braciom Nadraw, Wopel, Schayworth i Petrus przywilej lokacyjny na obszarze lasu zwanym Absmedie. Bracia mieli prawo połowu ryb w Jeziorze Linowskim oraz budowy młyna, który przestał funkcjonować na początku XIX wieku. W 1473 roku wieś była w rękach Alberta Witgewalta, który zyskał od kapituły odnowienie przywileju.
W 1504 roku osiedlił się tutaj Jan Roman, co wskazuje na napływ polskich osadników z Mazowsza. W 1578 roku wszyscy wolni chłopi byli Polakami. W kolejnych latach wieś rozwijała się, a w 1772 roku odnotowano 99 mieszkańców. Po II wojnie światowej większe gospodarstwa rolne zostały upaństwowione.
Zabytki
- Kapliczka przy wjeździe do wsi – otynkowana, z płaskim daszkiem i krzyżem.
- Kapliczka w centrum wsi – neogotycka z końca XIX wieku, z figurami Madonny z Dzieciątkiem.
- Kapliczka z dzwonniczką – neogotycka z końca XIX wieku, z zamkniętą niszą na figurę Madonny.
- Kapliczka barokowa z 1792 r. – biała, z Pietą wyrzeźbioną przez ludowego artystę.
- Stara warmińska chałupa – wyremontowana, dawniej kryta strzechą.
Ludzie związani z miejscowością
- Władysław Ogrodziński – literat, kustosz olsztyńskiego muzeum, twórca Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego.
„`