Dzisiaj jest 7 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Trzeciewiec

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Trzeciewiec

Trzeciewiec (niem. Goldfeld) to wieś sołecka w Polsce, położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Dobrcz.

Podział administracyjny

W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa bydgoskiego.

Etymologia

Nazwa „Trzeciewiec” pochodzi od liczby wsi na szlaku świeckim z Bydgoszczy. W przeszłości miejscowość znana była pod różnymi nazwami, takimi jak:

  • 1306 – Cethrevez
  • 1314 – Cetzersevicz, Cesczerevicz, Gestzrewitz
  • 1315 – Cycersewcz
  • 1349 – Cesczervitz, Czeczozew
  • 1583 – Czietrzewiecz
  • XIX w. – Cietrzewiec
  • Po 1870 – Goldfeld, Goldmark

Historia

Trzeciewiec był niegdyś wieścią książęcą, przekazaną przez Leszka i Przemysława, książąt inowrocławskich, Imisławowi. W 1306 roku Imisław sprzedał wieś cystersom byszewskim za 100 grzywien toruńskich. Książę Przemysław zatwierdził tę transakcję, która była wielokrotnie potwierdzana. W 1313 roku biskup kujawski Gerward nadał klasztorowi dziesięcinę z ziem uprawnych.

W 1345 roku sołectwo zostało odebrane mieszczanom chełmińskim przez opata Piotra. W 1348 roku Kazimierz Wielki potwierdził spór między klasztorem a Andrzejem ze Służewa. W XV i XVI wieku Trzeciewiec był własnością Cystersów, a w XIX wieku przeszedł pod zarząd pruski jako część domeny koronowskiej.

Na początku lat 60. XX wieku w Trzeciewcu zbudowano stację nadawczą radia i telewizji. 20 lutego 1962 roku uruchomiono nadajnik dużej mocy. Obecnie z Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego w Trzeciewcu nadawane są programy radiowe i telewizyjne, w tym osiem programów telewizji cyfrowej.

Dawne cmentarze

Na terenie wsi znajduje się nieczynny cmentarz ewangelicki.

„`