Tęgoborze
Tęgoborze to wieś w Polsce, usytuowana w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Łososina Dolna. W 2011 roku miejscowość liczyła 1559 mieszkańców. W latach 1975–1998 wieś należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego.
Toponimia
Nazwa wsi pochodzi od „tęgich borów”, które przed wiekami pokrywały tutejszą kotlinę.
Położenie
Tęgoborze leży na południowo-zachodnim brzegu Jeziora Rożnowskiego, przy drodze krajowej nr 75, w otoczeniu gór Beskidu Wyspowego.
Historia
Ważnym wydarzeniem w historii wsi było przybycie zakonnika kameduły, św. Justa, który osiedlił się na jednym z lokalnych wzgórz. Na Górze Św. Justa znajdował się klasztor, który zniszczył w 1611 roku dziedzic Tęgoborza, Cyryl Chrząstowski. Wieś rozrastała się dzięki szlakowi handlowemu z Krakowa na Węgry.
Zabytki
- Dwór: Klasycystyczny, parterowy z XVIII-XIX wieku z czterospadowym dachem i portykiem.
- Park: Z aleją dojazdową.
- Cmentarz wojenny nr 353: Z czasów I wojny światowej.
Kościół
W Tęgoborzu znajduje się kościół parafialny pw. Najdroższej Krwi Chrystusa Pana, wzniesiony w 1966 roku. W 1982 roku przeniesiono XVIII-wieczny drewniany kościół pw. św. Mikołaja do Tabaszowej. Na Górze św. Justa znajduje się zabytkowy kościół pw. Narodzenia NMP, gdzie odpust obchodzony jest 8 września.
Kultura i Gospodarka
W Tęgoborzu działa Orkiestra Dęta OSP, gminna biblioteka oraz koło gospodyń wiejskich. Co roku organizowane są dożynki na Górze św. Justa. Wieś ma charakter rolniczo-sadowniczy, z firmami transportowymi i usługowymi.
Sport
Od 1999 roku istnieje Sekcja Sportowa Piłki Nożnej „Hart” Tęgoborze, a region, ze względu na położenie nad Jeziorem Rożnowskim, jest popularny wśród miłośników sportów wodnych i lotniarstwa.
Ochotnicza Straż Pożarna
W Tęgoborzu działa ochotnicza straż pożarna, założona w 1931 roku, włączona do Krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.