Dzisiaj jest 7 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Tłuczewo

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Tłuczewo

Tłuczewo, znane również w języku kaszubskim jako Tłuczewò, to wieś kaszubska w Polsce, zlokalizowana w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Linia, nad rzeką Łebą. W XVI wieku była wieścią królewską w starostwie mirachowskim. W latach 1975–1998 administracyjnie należała do województwa gdańskiego.

Podczas zaboru pruskiego wieś nosiła niemiecką nazwę Klutschau, a w czasie II wojny światowej, w 1942 roku, nazwa ta została zmieniona na Lebabrück przez niemieckich okupantów.

W latach 1954-1964 oraz od 1970 do 1981 roku w Tłuczewie mieszkał Aleksander Labuda, kaszubski działacz, pisarz i poeta. W 1991 roku na budynku szkoły odsłonięto tablicę upamiętniającą jego działalność.

W miejscowości znajduje się rzeźba kaszubskiego demona Pólnica, stworzona przez Jana Redźko na podstawie opracowania Labudy, w ramach szlaku turystycznego „Poczuj kaszubskiego ducha”, współfinansowanego ze środków unijnych.

Obrona września 1939 roku

W dniu 1 września 1939 roku Tłuczewo nie zostało zaatakowane. 2 września do Polskiej Placówki Straży Granicznej dołączyli żołnierze z Kętrzyna, pod dowództwem sierż. Stachowiaka. Tego samego dnia placówka została wielokrotnie zaatakowana przez niemieckie patrole, które udało się odeprzeć.

3 września niemieckie siły wzmocniły swoją placówkę w Osieku, atakując Polską Placówkę Straży Granicznej w Tłuczewie. W obliczu zagrożenia komendant komisariatu wysłał niepełny pluton na pobliskie wzgórze 158 w celu kontynuowania obrony i wydał rozkaz wycofania placówki. Podczas odwrotu polskie jednostki zniszczyły most na Łebie.

Osoby związane z Tłuczewem

  • Bolesław Formela
  • Aleksander Labuda

„`