„`html
Świeligów
Świeligów to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim, około 6 km na zachód od Ostrowa Wielkopolskiego.
Historia
Pierwsza wzmianka o Świeligowie pojawiła się w 1597 roku, przy okazji rozgraniczenia gruntów wsi. W XVIII wieku wieś była częścią dóbr przygodzkich, należących do podskarbiego wielkiego koronnego Jana Jerzego Przebendowskiego oraz jego zięcia Franciszka Bielińskiego.
W 1755 roku dobra te przejął książę Marcin Radziwiłł. W 1773 roku wieś liczyła 9 zagród, zamieszkałych przez 66 osób, i należała do parafii w Pogrzybowie. Po zajęciu południowej Wielkopolski przez Prusaków w 1793 roku, Świeligów wszedł w skład powiatu odolanowskiego.
Uwłaszczenie i edukacja
- Uwłaszczenie chłopów miało miejsce w latach 1838-1840.
- W 1838 roku sporządzono dokument regulujący stosunki dominialne i włościańskie.
- Dzieci z Świeligowa uczęszczały do szkółki parafialnej w Zacharzewie oraz do szkółki w Lamkach.
Demografia i administracja
W połowie XIX wieku wieś liczyła 173 mieszkańców. W końcu lat 70. XIX wieku liczba mieszkańców wzrosła do 224. W 1887 roku powiat odolanowski podzielono na dwa powiaty: odolanowski i ostrowski. Świeligów stał się częścią gminy wiejskiej w obwodzie Raszków.
W 1934 roku zlikwidowano jednowioskowe gminy i utworzono gminy zbiorcze. W 1954 roku powołano nowe gromady, a Świeligów przyłączono do gromady Radłów. W 1973 roku, po kolejnej reformie, wieś weszła w skład gminy Ostrów Wielkopolski.
Podsumowanie
Świeligów, z bogatą historią sięgającą XVI wieku, przeszedł wiele zmian administracyjnych i demograficznych. Dziś jest częścią gminy Ostrów Wielkopolski w województwie wielkopolskim.
Bibliografia
Kategoria: Ostrów Wielkopolski (gmina wiejska)
„`