„`html
Świętno – Charakterystyka Miejscowości
Świętno, dawniej niem. Schwenten, to wieś w Polsce, położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim, gminie Wolsztyn. Znajduje się na granicy mezoregionów Pojezierza Sławskiego i Kotliny Kargowskiej.
Ukształtowanie terenu i historia
Teren Świętna leży w obrębie Pradoliny Warciańsko-Odrzańskiej, charakteryzując się równinnym ukształtowaniem. W XIX wieku miejscowość była częścią powiatu babimojskiego, gdzie w 1837 roku liczyła 567 mieszkańców. W końcu XIX wieku wieś miała 702 mieszkańców, z czego przeważali protestanci.
W okresie rewolucji robotniczej, 1 grudnia 1918 roku, duchowny ewangelicki Emil Gustav Hegemann zwołał zebranie mieszkańców, co doprowadziło do proklamowania Republiki Świętnieńskiej. Była to najmniejsza międzynarodowo uznana jednostka państwowa, która funkcjonowała przez 218 dni, prowadząc handel z Polską i Niemcami. 10 sierpnia 1919 roku, obawiając się powstańców, Republika została włączona do Niemiec.
W 1945 roku wieś została przyłączona do Polski, a jej niemieccy mieszkańcy zostali wysiedleni.
Atrakcje turystyczne
W 2016 roku w Świętnie otwarto wieżę widokową na Kaplicznej Górze, zbudowaną dzięki środkom Funduszu Ochrony Środowiska oraz Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Można oglądać obraz z kamery online na stronie Urzędu Miejskiego w Wolsztynie.
Zabytki
- Poewangelicki kościół szachulcowy z 2 poł. XIX wieku, z dobudowaną fasadą i wieżą w 1893 roku.
- Dawna pastorówka z ok. 1920 roku.
- Okazały budynek z 2 poł. XIX wieku przy ul. Mickiewicza 3.
„`